Ekspedycja Pionierów

2019-2021

Ekspedycja Pionierów

Ekspedycja Pionierów to pierwsza z wielkich wypraw do parków narodowych trwająca od 21 września 2019 do 17 lipca 2021. Z rodzinami z różnych stron Polski podjęliśmy wyzwanie, by w dwadzieścia trzy miesiące odwiedzić wszystkie 23 parki. W ponad osiemdziesięcioletniej historii istnienia idei parków narodowych w Polsce nie było takiego licznego grona rodzin, które razem podjęło wyzwanie – i zrobiło to w tak wymownym czasie. Jesteśmy pionierami.

Poradnik Dzikiej Odysei

Podejmijcie przygodowe wyzwanie i ruszajcie w Dziką Odyseję! Aby rodzinna wyprawa była niezapomnianą i pełną wrażeń ekspedycją, warto dobrze się przygotować. Dowiedzcie się czym jest Szlak Dzikiej Odysei, na czym polega podejmowanie wyzwań, jak tworzyć Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny, gdzie rozbijać Terenową Bazę Dzikiej Odysei, czym jest Ogień Safari. Wszystkie cenne informacje znajdziecie w poradniku. Kolejna, wspólna ekspedycja planowana jest na 2023 rok. Nie ma jednak na co czekać. Już dziś ruszajcie na Szlak Dzikiej Odysei i poznajcie terytorium lodowego olbrzyma chronione w dwudziestu trzech polskich parkach narodowych.

W przygodzie wzięło udział aż 46 rodzin. W pełnym wyzwaniu trwało 16 rodzin z następujących miast Polski: Szczecin, Gdańsk, Wrocław, Trzebnica, Myślenice, Międzychód, Warszawa, Łomianki, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki. Pionierzy starali się nie opuścić żadnej wyprawy. Grono społeczności Dzikiej Odysei powiększało 30 rodzin, które posiadały status przyjaciół i gości – przybywały do parków w miarę możliwości lub spotkali się z nami tylko raz. W niezapomnianej przygodzie trwały rodziny trzy osobowe, ale były także 5, 6, 7 i 9 osobowe. Gdy zebraliśmy wszystkie dzieci pionierskich rodzin, to grupka robiła całkiem spora – 40 osobowa!

RODZINNE DZIENNIKI EKSPEDYCYJNE

Niektóre pionierskie rodziny tworzyły Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny. Jest to forma dokumentacji Dzikiej Odysei. Na dziennik składają się: raporty radiowe, relacje filmowe, refleksje pisane oraz twórczość rodzinna. Poszczególne części dzienników publikowane były w mediach naszych partnerów: W Polskim Radiu Dzieciom, w magazynie National Geographic Kids, na stronie internetowej kampanii społecznej Aktywny Bakcyl. Wszystkie razem tworzą barwną dokumentację historycznego przedsięwzięcia i stanowią bezcenne źródło wspomnień, informacji oraz inspiracji. Zapoznajcie się z rodzinami i ich dziennikami.

Rodzina Cieślińskich
Czytaj więcej
Rodzina Łuszczaków
Czytaj więcej
Rodzina Czajek
Czytaj więcej
Rodzina Nowickich
Czytaj więcej
Skarbiec Rodzinnych Wspomnień
Czytaj więcej

Każda ekspedycja zaczynała się od wspaniałego widowiska.

Przygodę w parkach narodowych rozpoczynało multimedialne widowisko, po którym wyruszaliśmy w teren z pracownikami parków narodowych. W dobie epidemii skoncentrowaliśmy się tylko na wyprawach. Przyrodnicze ekspedycje z pracownikami parków narodowych wprowadzały nas w świat danego parku. Lasy, łąki, szczyty gór, wybrzeże morskie, jaskinie stawały się salami wykładowymi niezwykle dzikiej uczelni, a pracownicy parków z różnych działów – wykładowcami, których misją było rozpalić zamiłowanie do przyrody. Niektóre z tych chwil udało nam się udokumentować. Zobaczcie sami!

17.07.2021

23. Wspomnienie z Tatrzańskiego PN

Czytaj więcej

12.07.2021

22. Wspomnienie z Magurskiego PN

Czytaj więcej

09.07.2021

21. Wspomnienie z Białowieskiego PN

Czytaj więcej

PATRONATY I PARTNERZY EKSPEDYCJI PIONIERÓW

POLSKIE PARKI NARODOWE - PATRONAT HONOROWY EKSPEDYCJI PIONIERÓW

Dzika Odyseja Ekspedycja Pionierów 2019-2021 jest niezapomnianą przygodą dla rodzin, którą możemy przezywać dzięki Dyrektorom i Pracownikom Polskich Parów Narodowych. Na czas historycznej przygody zostały udostępnione sale widowiskowe, warsztatowe, sprzęt nagłośnieniowy, muzea przyrodnicze, wiaty, pola namiotowe, zorganizowano wstępy do parków narodowych, zagród pokazowych i ekspozycji edukacyjnych. Dodatkowo dziękujemy za przygotowanie poczęstunku, ciepłej herbaty i ognisk. Do przeprowadzenia wypraw terenowych zaangażowani zostali pracownicy parków z różnych działów. Nierzadko przygody odbywały się w dni wolne od pracy. Dziękujemy za rozpalanie przyrodniczych pasji podczas wypraw, organizację merytorycznych przygód, prezentacji, przyrodniczych wyzwań i atrakcji. Na koniec wypraw rodziny otrzymywały upominki, pamiątki i materiały edukacyjne – dziękujemy za wszystko.

NATIONAL GEOGRAPHIC KIDS - PATRONAT MEDIALNY

Od sierpnia 2019 roku w magazynie National Geographic Kids, na całej stronie poświęconej Dzikiej Odysei pojawiają się zapowiedzi kolejnych widowisk organizowanych w ramach ekspedycji, prezentowane są trzy wyzwania do podjęcia w danym parku narodowym, opisywane są podsumowania etapów podróży. Za każdym razem dołączone jest zaproszenie do wspólnej, rodzinnej przygody w parkach narodowych. Do sierpniowego magazynu dołączony był Paszport Dzikiej Odysei. Na kanale filmowym YouTube Dzika Odyseja powstały trzy playlisty dedykowane Ekspedycji Pionierów wspieranej patronatem medialnym National Geographic Kids: RODZINNE DZIENNIKI EKSPEDYCYJNE, WSPOMNIENIA Z WIDOWISK oraz PRZYGODOWE WYZWANIA

POLSKIE RADIO DZIECIOM - PATRONAT MEDIALNY

O naszych przygodach możemy opowiadać na falach Polskiego Radia Dzieciom. Ekspedycja Pionierów ma swoje stałe miejsce w audycji: „Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa”. Raporty radiowe z poszczególnych parków narodowych tworzone przez dzieci i rodziców w ramach Rodzinnych Dzienników Ekspedycyjnych emitowane są w sobotniej audycji poświęconej parkom narodowym prowadzonej przez Krystiana Tyrańskiego. Od września 2019 pojawiło się już ponad 50 raportów z terenu.
Do słuchania: https://www.polskieradio.pl/18/6382 Dzika Odyseja ma także swoje miejsce na platformie podcastowej Polskiego Radia. To wyjątkowy cykl poświęcony epickiej przygodzie. https://podcasty.polskieradio.pl/podcast/148 Rodziny uczestniczące w pionierskim wyzwaniu gościły także na żywo w innych audycjach Polskiego Radia Dzieciom dzieląc się swoimi przeżyciami. Dziękujemy także za wszystkie upominki.

KAMPANIA SPOŁECZNA AKTYWNY BAKCYL - PARTNER STRATEGICZNYKAMPANIA SPOŁECZNA AKTYWNY BAKCYL - PARTNER STRATEGICZNY

Na stronie internetowej kampanii społecznej Aktywny Bakcyl znajduje się specjalna zakładka poświęcona Dzikiej Odysei i przygodzie z Dzikim Bakcylem. Wśród wielu artykułów można odnaleźć opis Szlaku Dzikiej Odysei, raport twórcy Dzikiej Odysei z osobistej ekspedycji przeżytej w latach 2015-2017 i wiele, wiele innych.

Na szczególną uwagę zasługują opowieści pisane przez rodziców trwających w Ekspedycji Pionierów. Opowieści pisane są w głównej mierze przez dorosłych, zatem ich spostrzeżenia dotyczą rodziny, wychowania do podróżowania, logistyki wypraw, kwestii bezpieczeństwa, skali trudności tras i osobistych wrażeń. Do odczytania jest ponad 40 opowieści. Ich popularyzację wspierają „zabakcylowani” za co gorąco dziękujemy.

FIRMA PAKER - PARTNER STRATEGICZNY

Każde dziecko biorące udział w wyzwaniu po okazaniu Paszportu Dzikiej Odysei, w którym znalazły się kolejne trzy łapo-naklejki, otrzymywało nagrodę uznania w postaci mikro sprzętu
ekspedycyjnego zapewnionego przez Sklep turystyczny Paker. To dowód uznania za trwanie w epickim wyzwaniu. Tym samym Paker wspiera rozwój podróżniczych i przyrodniczych pasji małych odkrywców. Pełen zestaw składa z ośmiu akcesoriów i stanowi Małą Bazę Dzikiego Bakcyla. Dzieci są bardzo zadowolone i używają rzeczy w terenie. Dziękujemy.

TOYOTA MOTOR POLAND - SPONSOR STRATEGICZNY

Toyota Motor Poland udzieliła wsparcia technicznego w postaci samochodu dostawczego. Toyota Proace Verso wzięła udział w trasie obejmującej osiem parków narodowych, rozpoczynając od Słowińskiego, poprzez: PN Bory Tucholskie, Wielkopolski, Kampinoski, Narwiański, Białowieski, Magurski i kończąc w Tatrzańskim Parku Narodowym. W dzień oddania samochodu licznik wskazywał 4660 km przebiegu. To prawie pięć tysięcy kilometrów przejechane w dwadzieścia dwa dni. Barwy Toyoty były na wskroś dzikie. Brąz przywoływał umaszczenie futra niedźwiedzia, żubra lub dzika. Do tego stylowy zarys krajobrazu dzikiej krainy. Przygodowy charakter dodały także grafiki w stylu vintage. Ta Toyota to prawdziwy DZIKOBUS. Jeżdżąc w nim śpiewaliśmy odysejowe piosenki i realizowaliśmy edukacyjną misję poznawania dzikiego królestwa. Dziękujemy.

Odyseja przebiega szlakiem 23 parków narodowych w Polsce (wszystkie parki)

Pieniński Park Narodowy

Dziką Odyseję rozpoczynamy w zachwycającej scenerii. Popatrzcie na wapienne skały. Gdybyśmy mogli tak w wyobraźni,…

Park Narodowy „Ujście Warty”

Dotarliśmy do najmłodszego parku narodowego w Polsce. Górska sceneria zamienia się w płaską po horyzont…

Park Narodowy Gór Stołowych

Witajcie w górskiej krainie zrodzonej z morza. W Parku Narodowym Gór Stołowych czeka na Was…

Wigierski Park Narodowy

Z baśniowego królestwa skał znajdującego się na południu dotarliśmy na daleką północ, aby na otwartych…

Karkonoski Park Narodowy

Zapewne ciekawi Was, dlaczego po zakończeniu wigierskiej przygody i zobaczeniu tylu śladów pozostawionych przez lodowego…

Woliński Park Narodowy

Tym razem naprawdę dotarliśmy na wyspę. To niesamowite uczucie, gdy jest się nad morzem, ale…

Biebrzański Park Narodowy

Witajcie w polodowcowej pradolinie rzeki. Niech szum nadmorskich fal z Wolińskiego Parku Narodowego nie cichnie…

Świętokrzyski Park Narodowy

Po raz czwarty znaleźliśmy się na zboczach górskiej granicy terytorium lodowego olbrzyma. Tym razem zdumiewa…

Ojcowski Park Narodowy

Po raz pierwszy od czasu wypłynięcia na nieznane wody terytorium lodowego olbrzyma nie musimy oczami…

Gorczański Park Narodowy

Terytorium lodowego olbrzyma wiele razy zmieniało swoje oblicze. W trakcie wielkich przebudzeń Lódwilka i jego…

Roztoczański Park Narodowy

Istnienie zaginionej sawanny na terytorium lodowego olbrzyma to jedna z największych tajemnic, jaką udało nam…

Drawieński Park Narodowy

Dzika Odyseja to niezapomniane safari po terytorium lodowego olbrzyma, które chronione jest w parkach narodowych. Rzeźba…

Babiogórski Park Narodowy

Drugą część księgi odkrywców otwieramy w Babiogórskim Parku Narodowym. Przy dobrej pogodzie z grzbietu Babiej Góry…

Bieszczadzki Park Narodowy

To już siódma odsłona górskiej granicy terytorium lodowego olbrzyma. Bieszczady to najdalej na wschód wysunięty…

Park Narodowy Bory Tucholskie

Czas na mrożącą krew w żyłach ekspedycję na tereny znajdujące się najbliżej cielska lodowego olbrzyma.…

Wielkopolski Park Narodowy

Kończy się epoka lodowa. Lódwilk Skandynawski odchodzi na północ! To ostatnia okazja, aby wejść na…

Białowieski Park Narodowy

Było to podczas przedostatniej wyprawy Lódwilka, podczas zlodowacenia środkowopolskiego. Teren obecnego parku przykryty był prawie…

Narwiański Park Narodowy

Z zimowego świata pełnego śnieżnych przygód wpływamy do wiosennego rozdziału Dzikiej Odysei. To już drugie…

Kampinoski Park Narodowy

To spotkanie stało się dziką legendą… Było to podczas ostatniej wyprawy naszego bohatera. Lodowy władca…

Poleski Park Narodowy

Na chwilę przenieśmy się do skalnego gniazda lodowego olbrzyma, w góry Skandynawii, a dokładnie:  do…

Słowiński Park Narodowy

To właśnie tu Lódwilk pożegnał się z Polską. Jego cielsko odcisnęło ostatni ślad, którego nie…

Magurski Park Narodowy

To ostatnia zimowa przygoda podczas Dzikiej Odysei i przedostatni górski park. Za nami już siedem…

Tatrzański Park Narodowy

Kiedy Lódwilk Skandynawski powstanie z wielowiekowego snu? To pytanie mogło pojawić się o wiele wcześniej.…

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy