A łimbo łe! Witajcie!
Zapoznajcie się z opowieścią wprowadzającą w dziką przygodę i przygotujcie do podjęcia wyzwań.

TATRZAŃSKI PARK NARODOWY

Kiedy Lódwilk Skandynawski powstanie z wielowiekowego snu? To pytanie mogło pojawić się o wiele wcześniej. Musieliśmy jednak poczekać, aby znaleźć się jak najbliżej gwiazd. Będąc w najwyższych górach Polski, w najwyższym punkcie górskiej granicy terytorium lodowego władcy, trzeba spojrzeć w niebo. W gwiezdnych mapach niczym nawigatorzy odnajdziemy odpowiedź. Cały Układ Słoneczny trwa w Dzikiej Odysei. Słońce znajduje się na kosmicznym szlaku i wędruje wyznaczoną drogą po naszej galaktyce. Za słońcem podążają planety – w tym Ziemia. Podczas tej kosmicznej odysei orbita Ziemi ulega naturalnym przesunięciom. Do tego dochodzi zmienna aktywność Słońca. Kosmiczny rytm wpływa na wielowiekowy klimat i wybudzanie lodowych olbrzymów. Naukowcy z wielu krajów zgłębiają naturę wspólnej odysei Słońca i Ziemi. Starają się zrozumieć galaktyczny zegar, poznać aktywność słońca i określić, kiedy zadzwoni lodowy budzik. W wolnej chwili wyruszcie w internetową odyseję, by znaleźć odpowiedzi naukowców, na pytanie: kiedy Ziemię wezmą w posiadanie lodowe olbrzymy? Zdania są podzielone. Przypuszczalnie będzie to za kilkadziesiąt tysięcy lat. Lodowe olbrzymy? Czy to znaczy, że jest ich więcej? Tak. Lódwilk ma liczne rodzeństwo. Większość trwa w wielowiekowym śnie. Gdy nadchodzi „lodowy czas”, w Ameryce Północnej wybudza się jego siostra Laurentyna, a w Azji jego brat Tajmyr. Budzą się też niezliczone lodowce górskie – także te mające swoje skalne gniazda w Tatrach.

Podczas ekspedycji kończącej Dziką Odyseję będziecie mogli podziwiać miejsca wyrzeźbione przez lodowe rodzeństwo Lódwilka: ostre granie, żłoby, doliny, kotły i skalne misy, w których dziś znajduje się woda. Warto skorzystać z chwilowej nieobecności lodowych domowników. Ciekawe jest to, że w dziejach ziemi lodowce w Tatrach częściej są, niż ich nie ma. Tatrzańska galeria granitowych rzeźb jest najpiękniejsza w całych Karpatach. Wszystko dlatego, że Tatry są wysokie i stanowią najbardziej na północ wysunięty fragment łańcucha Karpat. Ten odcinek należy do górskiej granicy terytorium lodowego władcy i lodowe jęzory jego rodzeństwa zrobiły tu swoje. Nie ma się co dziwić – lodowce były tu najdłuższe i najgrubsze w całych Karpatach. Czy pomimo krótkotrwałej nieobecności lodowców górskich w Tatrach są jakieś lodowe skarby? Tak. Lodowe serce Tatr bije dziś we wnętrzach niektórych jaskiń, zwłaszcza w Jaskini Lodowej – niedostępnej dla turystów. To w niej utrzymuje się lód przez cały rok. Ta jaskinia to geologiczna kapsuła czasu. Jest jeszcze jedna jaskinia, w której odkryto niezwykle dziki skarb – to Jaskinia Magurska. Odnaleziono w niej kości jaskiniowego lwa. To bardzo konkretny dowód, że u podnóża Tatr istniało zaginione królestwo lodowcowej sawanny. Górska granica terytorium lodowego olbrzyma, chroniona w Tatrzańskim Parku Narodowym, pełna jest dzikiego życia. Występują tu rośliny i zwierzęta związane z epoką lodową: wśród nich kozice i świstaki. Dziką Odyseję, niezwykłą ekspedycję odkrywającą dwadzieścia trzy parki narodowe w Polsce, kończymy właśnie tu, w skalnym gnieździe lodowego rodzeństwa Lódwilka. Gdy tylko w tym miejscu zaczną się pojawiać lodowce górskie, warto spojrzeć na północ, skąd z pewnością nadejdzie On.

Dzikie wyzwania

W Tatrzańskim Parku Narodowym
podejmijcie trzy wyzwania:

SKALNE GNIAZDO LODOWCÓW

Ruszajcie w góry, aby odkryć niezwykłe dzieło stworzone przez górskie lodowce – lodowe rodzeństwo Lódwilka Skandynawskiego. To one rzeźbiły strome zbocza, kotły i doliny, tworząc malownicze krajobrazy. Podczas odkrywczych wypraw nie może zabraknąć w Waszej dokumentacji zdjęć prezentujących polodowcowe jeziora i stawy. W Tatrach jest ponad sto różnej wielkości naturalnych zbiorników wodnych.

NA TROPIE KOZIC

Spróbujcie wytropić kozice. Te zwierzęta to żywe relikty epoki lodowcowej. Aby je spotkać, trzeba wyruszyć wysoko w góry. Bardzo często wędrują po stokach Kasprowego Wierchu. Zachowajcie ostrożność i szacunek, nie płosząc koziczej rodziny. Bardzo możliwe, że wśród dorosłych kozic uda się wypatrzeć tegoroczne maluchy. Zauroczą was swoimi wyglądem i niezwykłą sprawnością.

DZIKIE PUZZLE

Ostatnie wyzwanie Dzikiej Odysei w Tatrzańskim Parku Narodowym jest bardzo wymowne. Wybierzcie szczyt, na który wejdziecie, aby w symboliczny sposób popatrzeć z niego na całą Polskę i ogarnąć jej przyrodnicze piękno chronione we wszystkich parkach narodowych. Oczami wyobraźni połączcie ze sobą dwadzieścia trzy przyrodnicze puzzle i zobaczcie pełną panoramę północnych rejonów dzikiego królestwa. Ta panorama jest o wiele piękniejsza niż piękno jednego lub kilku parków narodowych. Ten obraz złożony z dwudziestu trzech części zostanie z Wami do końca życia.

Proponowane wyzwania są do zrealizowania latem (w lipcu) zgodnie z wyznaczonym kalendarzem Dzikiej Odysei. Jeżeli zamierzacie przeżyć przygodę w innym czasie, zaprojektujcie wyzwania według swojego uznania. Skarbnicą inspiracji, informacji, przyrodniczej wiedzy i komunikatów turystycznych jest strona internetowa Parku, którą warto odwiedzić.

HORYZONT DALSZEJ PRZYGODY:

Czy ktoś myśli, że Dzika Odyseja jest jednorazowym „produktem turystycznym”? Nic bardziej mylnego – to nie produkt, lecz styl życia oraz generator niezwykłych wspomnień. Dlatego sami zaprojektujcie „drugie okrążenie”. Wyznaczcie, do których parków pojedziecie, aby zobaczyć je w innej porze roku. Zobaczyć każdy park w szacie czterech pór roku – to dopiero wyzwanie. Po zrealizowaniu czterech okrążeń Dzikiej Odysei dokładnie poznacie terytorium lodowego olbrzyma chronione w polskich parkach narodowych. Dzika Odyseja pełna jest przyrodniczych niespodzianek i niezwykłych odkryć. Niech Wasza Dzika Księga Życia wypełni się skarbami geologicznymi, botanicznymi i zoologicznymi, a Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny miłymi wspomnieniami. Do zobaczenia na szlaku, pa, pa! Niezapomniana przygoda trwa! Krystian Tyrański, Dzika Odyseja®

DZIKIE INSPIRACJE

Przygotujcie się do niezapomnianej przygody oglądając, słuchając i czytając relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję w tym Parku.

Filmy
Zobacz filmy
Podcasty
Zobacz podcasty
Refleksje
Zobacz refleksje
Twórczość
Zobacz twórczość

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy