A łimbo łe! Witajcie!
Zapoznajcie się z opowieścią wprowadzającą w dziką przygodę i przygotujcie się do podjęcia wyzwań.

Park Narodowy Gór Stołowych

Witajcie w górskiej krainie zrodzonej z morza. W Parku Narodowym Gór Stołowych czeka na Was odkrywcze przeciskanie się między skałami, wchodzenie w skalne pęknięcia, tunele, przechodzenie przez wąskie alejki, ciasne przejścia i wejścia na skały, z których można podziwiać piękne widoki. To bardzo ciekawe doświadczenie kontaktu z górami i z przyrodą. Poczujecie nie tylko ziemię pod butami i zapach świeżego powietrza, ale i dzikość, która będzie dosłownie na wyciągnięcie ręki: trzeba się będzie bowiem przecisnąć między skałami, przytulić, dotknąć, schylić, przeskoczyć i ostatecznie przejść przez drewnianą kładkę, aby nie wpaść do wody. Skoro jest to „kraina zrodzona z morza”, to bez wahania mogę powiedzieć: tu wykąpiecie się w skałach.

Park Narodowy Gór Stołowych to jedyny geologiczny park narodowy w Polsce, w którego symbolu nie znajdziemy żadnej charakterystycznej rośliny lub zwierzęcia. W znaku parku zaprezentowano skałę z piaskowca wyrzeźbioną naturalnie przez wiatr i wodę, która swym kształtem do złudzenia przypomina wielbłąda. Naprawdę nie trzeba wysilać wyobraźni, aby także w innych bajecznie uformowanych piaskowcach zobaczyć kształty licznych zwierząt lub ciekawe postaci, na przykład kwokę, małpoluda lub delfina. Jeżeli jednak chcecie, aby podczas Waszej Dzikiej Odysei pojawiły się dziwne stwory i olbrzymy budzące strach lub zadziwienie, uruchomcie wyobraźnię i zacznijcie tropić Zozopotamy. Są to skalne olbrzymy ożywione dzięki Waszej wyobraźni, które powstaną, jeżeli oderwiecie myślenie od realnych kształtów zwierząt. Pozwólcie sobie na chwilę twórczości. Do głowy lwa przyczepcie grzbiet ryby i ogon krokodyla. Można też wyjącego wilka schować do skorupy żółwia. Zozopotamy porwą Was w pełne dzikich przygód opowieści i staną się bohaterami skalnego widowiska, którego scenariusz napiszecie sami. Zozopotamy ubogacą Waszą Dziką Odyseję – przecież w każdej epickiej opowieści i przygodzie muszą być baśniowe olbrzymy!

Jesteśmy w krainie zrodzonej z morza. Na chwilę połączmy się z odkrywcami, którzy dawno, dawno temu wyruszali w swoich okrętach na niespokojne wody mórz i oceanów – niespokojne ze względu na pogodę i wyobraźnię. Na wielu mapach dzielni odkrywcy i marynarze rysowali sylwetki morskich potworów, budzące grozę paszcze wyłaniające się z morskich otchłani lub cielska wciągające pod wodę wielkie okręty. Podobne, tylko zastygłe w skałach stwory zobaczycie na własne oczy. Niech one uzmysłowią Wam, że podczas Dzikiej Odysei przemierzacie terytorium lodowego olbrzyma. Jego niestety nie wciśniecie między bajki i legendy. Wiedzą o tym skoczogonki i pająki żyjące tam w szczelinach od czasu jego ostatniej wyprawy. Te małe stworzenia ukryły się, gdy poczuły mrożący krew w żyłach oddech lodowego władcy.

Przypomnijmy sobie jeszcze tylko wielką ekspedycję geograficzną Magellana i jego wyzwanie przepłynięcia całą flotyllą przez górską cieśninę. Wasz rodzinny zespół ekspedycyjny także przejdzie podobną próbę. Przeciśnijcie się bezpiecznie przez górską krainę, aby wzmocnić ducha odwagi i wypłynąć na szerokie, spokojne wody niezapomnianej przygody.

Dzikie wyzwania

W Parku Narodowym Gór Stołowych
podejmijcie trzy wyzwania:

SKALNE SAFARI

Przygoda w Parku Narodowym Gór Stołowych to prawdziwe skalne safari. Ruszajcie w teren na Szczeliniec lub do labiryntu Błędnych Skał. Nie musicie się obawiać, że któreś ze zwierząt ucieknie Wam sprzed aparatu fotograficznego lub kamery – wszystkie zastygły tam na wieki. Podczas wypraw spróbujcie w kształtach skał wypatrzeć wielbłąda, słonia, małpę, delfina, lwa i inne stworzenia. To podczas tych wypraw dotkniecie dna prastarego morza i skąpiecie się w skalnym królestwie.

SKALNE GRZYBOBRANIE

Ruszajcie na szlak „Skalne Grzyby”. Nie zabierajcie jednak ze sobą koszyków i nożyków – wystarczą aparaty i kamery. Uwierzcie, te grzyby są tak olbrzymie, że nie udałoby się nikomu zabrać ich ze sobą do domu. Zabierzecie je we wspomnieniach, ujęciach filmowych i zdjęciach. Stojąc pod olbrzymimi kapeluszami, możecie poczuć się jak aktorzy baśniowego widowiska, któremu przyglądają się ptaki. Czy uda się Wam policzyć, ile przy szlaku rośnie skalnych grzybów? Kto z rodziny znajdzie największy okaz? Powodzenia!

NA TROPIE ZOZOPOTAMÓW

Obudźcie wyobraźnię i stwórzcie swoje opowieści o baśniowych zozopotamach. Zobaczycie je, przyglądając się uważnie skałom. Może zobaczycie krokodyla z nogami konia? Albo niedźwiedzia ze skrzydłami bielika? To są właśnie zozopotamy! Baśniowa kraina Parku Narodowego Gór Stołowych z pewnością obudzi rodzinną wyobraźnię. Będzie dziko!

Proponowane wyzwania są do zrealizowania jesienią zgodnie z wyznaczonym kalendarzem Dzikiej Odysei. Jeżeli zamierzacie przeżyć przygodę w innym czasie, zaprojektujcie wyzwania według swojego uznania. Skarbnicą inspiracji, informacji, przyrodniczej wiedzy i komunikatów turystycznych jest strona internetowa Parku, którą warto odwiedzić.

HORYZONT DALSZEJ PRZYGODY:

Czas wynurzyć się ze skalnego morza i popłynąć dalej, aby odkryć kolejne tajemnice terytorium lodowego władcy. Już wiecie, że woda i wiatr mają niezwykłą moc rzeźbienia krain. Czy lodowy olbrzym także jest twórcą i artystą? Aby się o tym przekonać, obieramy kierunek na Wigierski Park Narodowy. Dzika Odyseja pełna jest przyrodniczych niespodzianek i niezwykłych odkryć. Niech Wasza Dzika Księga Życia wypełni się skarbami geologicznymi, botanicznymi i zoologicznymi, a Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny miłymi wspomnieniami. Do zobaczenia na szlaku, pa, pa! Niezapomniana przygoda trwa! Krystian Tyrański, Dzika Odyseja®

DZIKIE INSPIRACJE

Przygotujcie się do niezapomnianej przygody oglądając, słuchając i czytając relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję w tym Parku.

Filmy
Zobacz filmy
Podcasty
Zobacz podcasty
Refleksje
Zobacz refleksje
Twórczość
Zobacz twórczość

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy