A łimbo łe! Witajcie!
Zapoznajcie się z opowieścią wprowadzającą w dziką przygodę i przygotujcie się do podjęcia wyzwań.

Park Narodowy Gór Stołowych

W Parku Narodowym Gór Stołowych czeka na każdego odkrywcze przeciskanie się między skałami, wchodzenie w skalne pęknięcia, tunele, przechodzenie przez wąskie alejki, ciasne przejścia i wejścia na skały, z których można podziwiać pięknie widoki. To bardzo ciekawe doświadczenie kontaktu z górami i z przyrodą.  Nie tylko poczujecie ziemię pod butami i zapach świeżego powietrza, ale dzikość będzie dosłownie na wyciągnięcie ręki: trzeba się będzie przecisnąć między skałami, przytulić, dotknąć, schylić, wskoczyć i przejść przez drewnianą kładkę, by nie wpaść do wody. Skoro jest to „kraina zrodzona z morza”, to bez wahania można powiedzieć, że tu wykąpiecie się w skałach.

Park Narodowy Gór Stołowych to jedyny geologiczny park narodowy w Polsce, w symbolu którego nie znajdziemy żadnej charakterystycznej rośliny lub zwierzęcia. W znaku parku zaprezentowano skałę z piaskowca wyrzeźbioną naturalnie przez wiatr i wodę, która do złudzenia swym kształtem przypomina wielbłąda. Naprawdę nie trzeba wysilać wyobraźni, by także w innych – bajecznie uformowanych piaskowcach – zobaczyć kształty licznych zwierząt lub ciekawe postacie na przykład: kwokę, małpoluda lub delfina. Jeżeli jednak chcecie, aby na Szlaku Dzikiej Odysei pojawiły się dziwne stwory i olbrzymy budzące strach lub zadziwienie, uruchomcie wyobraźnię i zacznijcie tropić Zozopotamy. Zozopotamy to skalne olbrzymy ożywione dzięki waszej wyobraźni, które powstaną, jeżeli oderwiecie myślenie od realnych kształtów zwierząt i pozwolicie do głowy lwa przyczepić grzbiet ryby i ogon krokodyla. Można też wyjącego wilka schować do skorupy żółwia. Zozopotamy porwą was w pełne dzikich przygód opowieści i staną się bohaterami skalnego widowiska, którego scenariusz napiszecie sami. Zozopotamy ubogacą waszą Dziką Odyseję – przecież w każdej epickiej opowieści i przygodzie muszą być baśniowe olbrzymy!

Dzikie wyzwania

W Parku Narodowym Gór Stołowych
podejmijcie trzy wyzwania:

SKALNE SAFARI

Przygoda w Parku Narodowym Gór Stołowych to prawdziwe skalne safari. Ruszajcie w teren na Szczeliniec lub do labiryntu Błędnych Skał. Nie musicie się obawiać, że któreś ze zwierząt ucieknie wam sprzed aparatu fotograficznego lub kamery – wszystkie zastygły tam na wieki. Podczas wypraw spróbujcie w kształtach skał wypatrzeć wielbłąda, słonia, małpę, delfina, lwa i inne stworzenia. To podczas tych wypraw dotkniecie dna prastarego morza i skąpiecie się w skalnym królestwie.

SKALNE GRZYBOBRANIE

Ruszajcie na szlak „Skalne Grzyby”. Nie zabierajcie jednak ze sobą koszyków i nożyków – wystarczą aparaty i kamery. Uwierzcie, te grzyby są tak olbrzymie, że nie udałoby się nikomu zabrać ich ze sobą do domu. Zabierzecie je we wspomnieniach, ujęciach filmowych i zdjęciach. Stojąc pod olbrzymimi kapeluszami możecie poczuć się jak aktorzy baśniowego widowiska, któremu przyglądają się ptaki. Czy uda się Wam policzyć ile przy szlaku rośnie skalnych grzybów? Kto z rodziny znajdzie największy okaz? Powodzenia!

NA TROPIE ZOZOPOTAMÓW

Obudźcie wyobraźnię i stwórzcie swoje opowieści o baśniowych zozopotamach. Zobaczycie je przyglądając się uważnie skałom. Może zobaczycie krokodyla z nogami konia? albo niedźwiedzia ze skrzydłami bielika? To są właśnie zozopotamy! Baśniowa kraina Parku Narodowego Gór Stołowych z pewnością obudzi rodzinną wyobraźnię. Będzie dziko!

Proponowane wyzwania są do zrealizowania jesienią zgodnie z wyznaczonym kalendarzem na Szlaku Dzikiej Odysei. Jeżeli zamierzacie przeżyć przygodę w innym czasie, zaprojektujcie wyzwania według swojego uznania. Skarbnicą inspiracji, informacji, przyrodniczej wiedzy i komunikatów turystycznych jest strona internetowa Parku, którą warto odwiedzić.

HORYZONT DALSZEJ PRZYGODY:

Czas wynurzyć się ze skalnego morza i popłynąć dalej, by odkryć kolejne tajemnice terytorium lodowego władcy. Już wiecie, że woda i wiatr mają niezwykłą moc rzeźbienia krain. Czy lodowy olbrzym także jest twórcą i artystą? Aby się o tym przekonać obieramy kierunek na Wigierski Park Narodowy. Szlak Dzikiej Odysei jest pełen przyrodniczych niespodzianek. Niech Wasza Dzika Księga Życia wypełni się skarbami geologicznymi, botanicznymi i zoologicznymi, a Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny miłymi wspomnieniami. Do zobaczenia na Szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa! Krystian Tyrański, Dzika Odyseja®

DZIKIE INSPIRACJE

Przygotujcie się do niezapomnianej przygody oglądając, słuchając i czytając relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję w tym Parku.

Filmy
Zobacz filmy
Podcasty
Zobacz podcasty
Refleksje
Zobacz refleksje
Twórczość
Zobacz twórczość

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy