A łimbo łe! Witajcie!
Zapoznajcie się z opowieścią wprowadzającą w dziką przygodę i przygotujcie do podjęcia wyzwań.

PARK NARODOWY "UJŚCIE WARTY"

Z Pienińskiego Parku Narodowego, w którym rozpoczęliśmy przygodową ekspedycję, ruszamy do najmłodszego parku. Górska sceneria Szlaku Dzikiej Odysei nagle zamienia się w płaską po horyzont równinę. Na pierwszy rzut oka nie ma tu nic, co mogłoby zachwycić w krajobrazie.  Potrzeba tego wcześniejszego, górskiego doświadczenia, by docenić tę otwartą przestrzeń bez wzniesień i szczytów. Tutaj można naprawdę spojrzeć w dal. Krajobraz który tu zastaniemy skrywa niesamowitą historię obecności Lódwilka i ukazuje ciekawe oblicze terytorium lodowego władcy. Warto wiedzieć, że przybywając do Parku Narodowego „Ujście Warty” wkracza się na teren polodowcowej pradoliny – dno prastarej rzeki, która płynęła tędy w mrożących krew w żyłach czasach. Z perspektywy człowieka chodzącego po dnie pradoliny teren wydaje się płaski. Zupełnie inaczej widać wszystko z lotu ptaka. Trzeba wzbić się naprawdę wysoko  – niczym drapieżny bielik, by zobaczyć odznaczające się na ziemi szerokie koryto nieistniejącej już rzeki. To ślad, jakby pozostawił go ogromny wąż na piasku. Aby w ziemi wyryło się tak imponujące koryto – szerokie nawet na dwadzieścia kilometrów – musiało tędy przepływać mnóstwo wody. Było to możliwe tylko wtedy, gdy lodowy olbrzym wytapiał się w blasku ciepłego słońca. Jak to musiało pięknie wyglądać! Miliony litrów wody spływały z Lódwilka i szeroka na wiele kilometrów rzeka płynęła na zachód. Ależ cudowne musiały być wtedy zachody słońca na tle takiego lodowego cielska i wielkiej, warkoczowej rzeki rozciągającej się po horyzont. Takie prastare rzeki jednak nie były głębokie. Ziemia była zmrożona i woda tak łatwo nie mogła rzeźbić głębokich koryt.

W obecnych czasach w pradolinie polodowcowej rzeki płynie o wiele mniejsza rzeka – Warta. Gdy tylko poziom rzeki się podnosi, zaczyna wylewać się ze swojego koryta i rozlewać się na pobliski obszar. Wiosną i latem nad pradoliną przelatują „rzeki” ptaków a najbardziej spektakularne tworzą gęsi i żurawie. Stada gęsi uformowane w klucze wędrują z dalekiej północy, gdzie na terenach tundrowych mają swoje gniazda. Gęsi i inne ptaki są doskonałymi nawigatorami. Potrafią lecieć w nocy patrząc na układ gwiazd. Czują też pole magnetyczne. Podczas lotów w ciągu dnia poszukują na ziemi punktu odniesienia, jakiegoś widzialnego szlaku. Tymi szlakami są przede wszystkim pradoliny. Podczas podniebnej odysei trzeba też odpocząć. Ptaki lądują wtedy w bezpiecznych miejscach. Takim dzikim lotniskiem jest właśnie polodowcowa kraina przy Ujściu Warty do Odry. Pracownicy Parku Narodowego stale obserwują ptasią odyseję i doliczyli się już ponad 270 gatunków ptaków. Część z nich na stałe mieszka na lotnisku, część z nich jest tu tylko na chwilę. Największy jednak ruch i najwięcej emocji jest wiosną oraz jesienią. Dlatego w tych porach roku warto przyjechać do Narodowego „Ujście Warty” i przeżyć w nim przygodę. Ze względu na to, że tereny często jest pod wodą przeczytajcie informacje na stronie internetowej Parku, czy ścieżki przyrodnicze, wieże widokowe i inne punkty będą dla Was dostępne.

Dzikie wyzwania

W Parku Narodowym "Ujście Warty"
podejmijcie trzy wyzwania:

RZEKA SKRZYDLATYCH WĘDROWCÓW

Wczesnym rankiem lub wieczorem wyruszcie w teren, by podziwiać klucze gęsi i żurawi. Najlepsze widoki zapewniają wieże i platformy obserwacyjne, których w parku nie brakuje. Postarajcie się udokumentować widowisko ptasiej odysei robiąc zdjęcia, nagrywając ujęcia filmowe i dźwięki. To będzie emocjonujące widowisko oraz dziki koncert gęgania i klangoru. Na przełomie września i października spotkać można tysiące żurawi i gęsi. Spotkanie z pewnością będzie inspirujące. Gęsi doskonale wiedzą czym jest safari po północnych rejonach dzikiego królestwa. Uczestnicząc w tym widowisku poczujcie siłę skrzydlatych wędrowców. Poranne wyloty z Parku i wieczorne powroty zapamiętacie na zawsze.

DRAPIEŻNE SHOW

Spacerując po ścieżce przyrodniczej „Ptasim Szlakiem” wypatrujcie drapieżnego bielika latającego nad stadami gęsi. Jak nadleci, to zorganizuje dla waszej rodziny dzikie show! Zobaczycie szaleństwo wzbijających się w powietrze i uciekających w popłochu ptaków. Weźcie ze sobą lornetki, bo dostrzec polującego bielika nie będzie tak łatwo. Na scenę zasypaną gęsimi piórami może wlecieć jeszcze inny drapieżca - sokół wędrowny! Przeszywając powietrze niczym strzała będzie się starał wlecieć w ptasią chmurę i złapać w locie wypatrzoną ofiarę. To widowisko jest dla osób o silnych nerwach i bystrym spojrzeniu.

MISJA NATURALNYCH KOSIAREK

W Parku można zobaczyć stada pasących się koni i krów. To naturalne kosiarki dbające o lądowiska dla dzikich ptaków. Poczujcie się jak Masajowie w Afryce lub kowboje na dzikim zachodzie. Policzcie ile kosiarek pracuje w terenie dla dobra Parku i pozdrówcie je.

Proponowane wyzwania są do zrealizowania jesienią (w październiku) zgodnie z wyznaczonym kalendarzem na Szlakiem Dzikiej Odysei. Jeżeli zamierzacie przeżyć przygodę w innym czasie, zaprojektujcie wyzwania dług swojego uznania. Skarbnicą inspiracji, informacji, przyrodniczej wiedzy i komunikatów turystycznych jest strona internetowa Parku, którą warto odwiedzić.

HORYZONT DALSZEJ PRZYGODY:

Po skrzydlatych widowiskach przygotujcie się na przygodę w górskiej krainie zrodzonej z morza. Woda, wiatr, deszcz, fruwające liście i olbrzymie grzyby … przecież to na wskroś jesienne skojarzenia, które w Parku Narodowym Gór Stołowych nabiorą nowego znaczenia. Ruszajcie w góry, by zrozumieć sens powiedzenia: „Każda kropla drąży swoje, jeżeli kapie w jedno miejsce”. Szlak Dzikiej Odysei jest pełen przyrodniczych niespodzianek. Niech Wasza Dzika Księga Życia wypełni się skarbami geologicznymi, botanicznymi i zoologicznymi, a Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny miłymi wspomnieniami. Do zobaczenia na Szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa! Krystian Tyrański, Dzika Odyseja®

DZIKIE INSPIRACJE

Przygotujcie się do niezapomnianej przygody oglądając, słuchając i czytając relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję w tym Parku.

Filmy
Zobacz filmy
Podcasty
Zobacz podcasty
Refleksje
Zobacz refleksje
Twórczość
Zobacz twórczość

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy