A łimbo łe! Witajcie!
Zapoznajcie się z opowieścią wprowadzającą w dziką przygodę i przygotujcie do podjęcia wyzwań.

ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY

Znów znaleźliśmy się na zboczach górskiej granicy terytorium lodowego olbrzyma. To czwarta odsłona skalnej opowieści na Szlaku Dzikiej Odysei. W przeszłości Lódwilkowi udało się dotknąć tych niewysokich gór i prawie je zakryć. Góry Świętokrzyskie są oddzielone od głównego łańcucha górskiej granicy i to naraziło je na największe ataki ze strony lodowego olbrzyma. Podczas jednej z wielu lodowych odysei Lódwilk z każdej strony otoczył te góry i zacisnął na nich swój lodowy pierścień. Znad lodu wystawały tylko czubki szczytów. Całe szczęście gór nie udało się zrównać z ziemią. Najwięcej zniszczeń dokonało tu jednak nie samo lodowe cielsko, ile mrożący krew w żyłach oddech lodowego władcy. Podczas ostatniej lodowej ekspedycji skruszył nim skały sprzed ponad 500 milionów lat! Czy Góry Świętokrzyskie poniosły karę w imieniu pozostałych łańcuchów górskich, za to, że nie chciały przepuścić Lódwilka na południe? Czy Lódwilk chciał zrównać z ziemią te góry, by wzbudzić strach i pokazać co w przyszłości stanie się z innymi szczytami górskiej granicy? A może Lódwilk szukał czegoś w tej tajemniczej krainie? Nie ma co ukrywać. Warto było mieć świętokrzyską kolekcję na swoim grzbiecie.

Dlaczego? Bo skały sprzed ponad 500 milionów lat kryją w sobie niezwykłe skarby. W tych skałach zapisana jest pierwsza Dzika Księga Życia na naszej planecie. Właśnie wtedy – 500 milionów lat temu nastąpiła eksplozja życia w oceanach i ciepłych morzach. Pojawiały się setki nowych gatunków meduz, gąbek, glonów oraz innych stworzeń galaretowatych w swej naturze i najważniejsze – zaczęły pojawiać się te, które miały pancerze oraz skorupki. Dzięki temu w osadach morskich, które stały się w przyszłości skałami, zastygały pierwsze ślady tych stworzeń. W końcu można było je zobaczyć jak na zdjęciu – tylko że zrobionym w skale – zobaczyć pierwsze kształty prehistorycznych zwierząt, bo te „galaretowate” – rozpływały się w morskiej toni i znikały bez śladu. Czy Lódwilk marzył o tym by zostać paleontologiem? Może dlatego kruszył swym lodowym oddechem skalną skorupę pierwszej Dzikiej Księgi Życia, by szukać w niej skamieniałych zwierząt? Może tak jak Wy – uczestniczył w swojej Dzikiej Odysei, był na tropie zwierząt, chciał zostać odkrywcą i zobaczyć pozostałości po jednym z najbardziej emocjonujących widowisk w dzikim królestwie, czyli kambryjskiej eksplozji życia? Całe szczęście Lódwilkowi nie udało się znaleźć i zabrać największego dotąd odkrytego skarbu w świętokrzyskim łańcuchu gór. Znajduje się on siedem kilometrów na zachód od granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Są nimi najstarsze ślady łap pozostawione przez czworonożne stworzenie, które według naukowców jako pierwsze wyszło z wody na ląd około 395 milionów lat temu. Wow! Ale dziko! Z tropów widać, że Tetrapod – bo tak nazywa się to zwierzę – poruszał się niczym wielka salamandra. Dziki skarb zastygnięty w skale przetrwał próbę czasu. Gdyby Lódwilk oderwał skałę z tropami od ziemi i zabrał ją ze sobą, stracilibyśmy bezpowrotnie jeden z najdzikszych skarbów – tropy pierwszych czworonogów, które chodziły po powierzchni ziemi. Z pewnością skalny zapis w Dzikiej Księdze Życia zostałby starty na drobne kawałki i obrócony w pył. Przemierzając Świętokrzyski Park Narodowy miejcie świadomość, że chodzicie po pradawnej Dzikiej Księdze Życia, księdze której kartkami są skały z przed ponad 500 milionów lat. W niej zapisane są opowieści o dzikiej odysei pierwszych stworzeń, które żyły na naszej planecie.

Dzikie wyzwania

W Świętokrzyskim Parku Narodowym
podejmijcie trzy wyzwania:

FESTIWAL ZAWILCÓW I TAŃCZĄCYCH MODRZEWI

Ruszajcie na Chełmową Górę, by podziwiać wiosenne dywany zawilców i zieleniejące się modrzewie! Zaciekawi was kształt tych wyjątkowych drzew, a Kwitnące zawilce przygotują dla was niecodzienne widowisko. Przy zachmurzonym niebie kwiaty najczęściej są zamknięte. Tak się może zdarzyć gdy będziecie szli na szczyt. Gdy w drodze powrotnej wyjdzie słońce - kwiaty się otworzą i zielony dywan zamieni się w biały kobierzec niosąc Wam wiele wiosennej radości.

SKALNA KSIĘGA ŻYCIA

Ruszajcie skalne safari. Na Łysej Górze lub Łysicy podziwiać będziecie gołoborza. Już teraz wiecie jak cenne są te popękane skały. Patrząc na gołoborza patrzycie na skalną Księgę Życia. W tych głazach skryte są niezwykle dzikie tajemnice i skarby. Zobaczcie na własne oczy niszczycielską moc oddechu lodowego olbrzyma. Dziś popękane głazy gołoborzy porastają mchy i porosty. Wyglądają niczym naskalna rafa koralowa. Niech ona wam przypomina, że kiedyś było tu prastare morze - jeszcze wcześniejsze niż te jurajskie.

NA TROPIE MAMUCICH JODEŁ

Wytropcie mamucie jodły. Te drzewa nazwę zawdzięczają wielkim rozmiarom, a nie wyrastającym ciosom i futrzastym igłom? O miejsce ich występowania pytajcie pracowników Parku. Niektóre z nich legły już na ziemię i stają się początkiem nowego życia. W Drodze na Łysą Górę zobaczcie wielopokoleniową puszczę jodłową. W czasie gdy inne drzewa jeszcze nie wypuściły liści, jodły zachwycają swoją zielenią.

Proponowane wyzwania są do zrealizowania wiosną (w kwietniu) zgodnie z wyznaczonym kalendarzem na Szlaku Dzikiej Odysei. Jeżeli zamierzacie przeżyć przygodę w innym czasie, zaprojektujcie wyzwania według swojego uznania. Skarbnicą inspiracji, informacji, przyrodniczej wiedzy i komunikatów turystycznych jest strona internetowa Parku, którą warto odwiedzić.

HORYZONT DALSZEJ PRZYGODY:

Na Szlaku Dzikiej Odysei poznajemy wielkość, majestat i siłę lodowego olbrzyma, oraz dziewicze piękno jego terytorium. Wspominamy świat pierwotny i dziki. Odkrywamy pierwsze zapisy Dzikiej Księgi Życia. Czas odkryć tajemnicę jeszcze jednego stworzenia- człowieka, który także musiał rozpocząć swoją Dziką Odyseję po północnych rejonach dzikiego królestwa. Na której stronie tej Dzikiej Księgi Życia pojawił się on - myślący, podróżujący i żyjący w cieniu lodowego władcy? W którym parku narodowym można odkryć jego pierwsze ślady - odbite także w skale - tylko że nieco inaczej? Te i inne człowiecze tajemnice odkryjecie w Ojcowskim Parku Narodowym. Szlak Dzikiej Odysei jest pełen przyrodniczych niespodzianek. Niech Wasza Dzika Księga Życia wypełni się skarbami geologicznymi, botanicznymi i zoologicznymi, a Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny miłymi wspomnieniami. Do zobaczenia na Szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa! Krystian Tyrański, Dzika Odyseja®

DZIKIE INSPIRACJE

Przygotujcie się do niezapomnianej przygody oglądając, słuchając i czytając relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję w tym Parku.

Filmy
Zobacz filmy
Podcasty
Zobacz podcasty
Refleksje
Zobacz refleksje
Twórczość
Zobacz twórczość

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy