

Witajcie!
Nazywam się Krystian Tyrański. Od dzieciństwa jestem miłośnikiem dzikiej przyrody. Tę fascynację przekułem w podróże po parkach narodowych, o których opowiadam jako prezenter radiowy, producent filmowy i twórca programów edukacyjnych dla dzieci. W swojej pracy realizuję misję budowania więzi dzieci z dziką przyrodą chronioną w parkach narodowych. Zależy mi, by dzieci zachwycały się pięknem dzikiego świata, poznawały jego wartość i aby z troską przejęły odpowiedzialność za dzikie królestwo w przyszłości. W ramach realizacji tego wyjątkowego wyzwania stworzyłem Dziką Odyseję – ekspedycję edukacyjną 2017-2032.
W 2032 roku polskie parki narodowe będą obchodzić swoje 100 lecie. Mam nadzieję, że do tego czasu uda mi się wykorzystać zdobytą wiedzę i doświadczenie, by zainspirować nowe pokolenie niezwykłą ideą odkrywani parków narodowych. Dzika Odyseja – ekspedycja edukacyjna 2017-2032 to wyzwanie, w ramach którego będę podejmował wiele projektów, aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Chcę zrealizować wielkie marzenie, które zrodziło się w Parku Narodowym Serengeti w Afryce – stworzyć inspirujący program edukacji przyrodniczej dla dzieci.
1 czerwca 1932 został powołany pierwszy park narodowy w Polsce. W tym dniu każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. To bardzo wymowne. Parki narodowe są przecież dla naszych dzieci. Parki narodowe są dziełem wielopokoleniowym. Każde pokolenie powinno być nimi zafascynowane i dobrze przygotowane, aby objąć troską dziki świat.
Wyruszmy razem w Dziką Odyseję. Podróżujmy w czasie – do obchodów 100-lecia polskich parków narodowych i w przestrzeni – odwiedzając parki narodowe. Zaangażujmy jak największą liczbę dzieci, aby poznały, szanowały i przejęły od naszego pokolenia dzikie królestwo chronione w polskich parkach narodowych.

SZLAK DZIKIEJ ODYSEI. To przygodowe wyzwanie dla miłośników polskich parków narodowych, którzy chcą odkryć je wszystkie. Specjalnie wyznaczony szlak, którym podążają śmiałkowie splata dwadzieścia trzy parki narodowe w jedną wyprawę i w jedną opowieść. Na odkrywców czeka mnóstwo inspirujących wypraw, aktywności i wyzwań. Ze względu na edukacyjny wymiar przygody do udziału w przygodzie zapraszamy zwłaszcza rodziny z dziećmi.

SZKOLNE SAFARI. To przygodowe wyzwanie dla nauczycieli i dzieci szkolnych przybliżające dziką przyrodę chronioną w parkach narodowych. Dzieci ze szkół podstawowych wyruszają na odkrywcze safari do najbliższego parku narodowego, poznają przyrodnicze piękno swojego kraju i dzielą się nim przygotowując różnego rodzaju prezentacje. W swojej klasie zakładają dziką bazę i nawiązują relację z innym szkołami. Dodatkowo dzieci zbierają fundusze, aby na wyprawę do parku narodowego pojechali uczniowie z uboższych rejonów świata.

DZIECIĘCE PARKI NARODOWE. To przygodowe wyzwanie dla wszystkich dzieci chcących rozwijać przyrodnicze zainteresowania. Jest to niezwykła aktywność na łonie przyrody będącej w zasięgu ręki, twórcza i odkrywcza zabawa oraz podejmowanie zespołowych wyzwań. Dzieci czerpiąc inspirację ze Służby Parku Narodowego, czyli pracowników parków narodowych, tworzą zespoły zadaniowe, budują dziką bazę, wyznaczają granice dziecięcego parku, ruszają w teren na patrole, poznają dziki świat i tworzą projekty opieki nad przyrodą.
Adresatami projektów realizowanych w ramach Dzikiej Odysei – ekspedycji edukacyjnej 2017-2032 są: rodziny, dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym, młodzież, nauczyciele, wszyscy podróżujący po parkach narodowych a także pracownicy parków narodowych. Celem projektów jest: zafascynowanie światem przyrody chronionej w parkach narodowych, podnoszenie świadomość istnienia oraz znaczenia parków narodowych w Polsce i na całym świecie; podnoszenie kultury zwiedzania parków narodowych, budowanie społeczności miłośników parków, inspirowanie do działania na rzecz parków.