A łimbo łe! Witajcie!
Zapoznajcie się z opowieścią wprowadzającą w dziką przygodę i przygotujcie się do podjęcia wyzwań.

GORCZAŃSKI PARK NARODOWY

Zaginione królestwo lodowcowej sawanny – ta nazwa budzi wyobraźnię. To wyjątkowe miejsce widoczne z gór chronionych w Gorczańskim PN stało się oazą życia i arką ratującą rośliny i zwierzęta, które uciekały przed mrożącym krew w żyłach cielskiem i oddechem lodowego władcy. Najtrudniejsza dla wszystkich żyjących stworzeń była druga ekspedycja Lódwilka. Wtedy całą Polskę – oprócz górskiego łańcucha – pochłonęło cielsko lodowego olbrzyma. Rośliny i zwierzęta chowały się w górach i w dolinach. Kotlina Nowotarska była jedną z takich przyrodniczych ark, a łańcuch Beskidów naturalną tamą powstrzymującą natarcie lodowego kolosa. To miejsce musiało wyglądać przepięknie: kraina porośnięta trawami, gdzieniegdzie brzozowymi i sosnowym lasami, a do koła pierścień gór – tych niskich, które stanowiły barierę dla Lódwilka i tych wysokich – Tatr, na szczytach których królowały górskie lodowce. Na tym ocalałym skrawku życia pasły się mamuty, nosorożce, renifery, olbrzymie jelenie i stada dzikich koni – tarpanów.  Tę na wskroś dziką krainę przecinały rzeki spływające z lodowców, wypełniały wodą mokradła pełne dzikiego życia a słońce odbijało się od tafli wielkiego jeziora będącego źródłem wody dla niezliczonej ilości zwierząt. Nad całą krainą unosił się ryk jaskiniowych lwów, które potwierdzały tu swoje panowanie. Wszystkim skarbom ocalałego królestwa przyglądał się człowiek wychodzący ze swojej jaskini znajdującej się nad rzeką i to on – neandertalczyk rozpoczął tu niezapomniane safari po północnych rejonach dzikiego królestwa. Jego śladami podążył później człowiek współczesny. Chcecie zobaczyć to miejsce?

Ruszajcie na Turbacz – najwyższy szczyt w Gorcach. Stamtąd, niczym z wieży widokowej rozpościera się najpiękniejsza panorama na zapomnianą, dziką krainę polodowcowej sawanny. W drodze na szczyt zachwyci was piękno gorczańskiej przyrody. Puszcza karpacka chroniona w tym Parku jest domem rysi, wilków i wędrujących niedźwiedzi. W niższych partiach gór, w okolicach potoków i w zacienionych miejscach pod parasolem drzew możecie dostrzec salamandrę plamistą. Bacznie przyglądajcie się także tropom i śladom zwierząt, zwłaszcza wchodząc na hale. Niezwykłe widowisko zapewnią kwitnące na czerwono borówczyska pełne bzyczących pszczół oraz żółte dywany mniszka lekarskiego rozrastające się na halach. Z Turbacza oraz z Hali Długiej zobaczycie panoramę zaginionej sawanny – Kotlinę Nowotarską. Gdzieś tam na dole znajduje się Jaskinia w Obłazowej zamieszkiwana kiedyś przez Neandertalczyków. Ze względu na rozpoczynający się letni etap przygody możecie zaplanować rozbicie Terenowej Bazy Dzikiej Odysei. Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego udostępnione są dwa pola biwakowe (Oberówka i Trusiówka) oraz kilka miejsc przy schronisku na Turbaczu. Niezapomnianym przeżyciem będzie rozpalenie Ognia Safari. Rozpalcie go w dozwolonym miejscu. Dzięki noclegom w namiotach będziecie jeszcze bliżej dzikiej przyrody. O poranku w dolinach przywitają was ptaki, a na Turbaczu niezwykły wschód słońca.

Dzikie wyzwania

W Gorczańskim Parku Narodowym
podejmijcie trzy wyzwania:

NA TROPIE OGNISTEGO JASZCZURA

Nie dajcie się zwieść tytułowi tego wyzwania. Nie będziecie tropić gada, ale płaza. Ruszajcie w góry - zwłaszcza gdy będzie padać deszcz. Pamiętacie Tereapody z okolic Świętokrzyskiego Parku Narodowego? One najprawdopodobniej chodziły jak salamandry. Ale jak chodzą salamandry? Czas podjąć wyzwanie i zobaczyć te dość urocze wygibasy. Największe szanse na zobaczenie tych wyjątkowych płazów są w deszczowe poranki i wieczory. Przypatrujcie się korzeniom wielkich drzew i kamieniom znajdującym się przy szlaku. Może z ziemnej norki lub spod próchniejącego pnia wystawać będzie ogon czarno - żółtej bohaterki, która znalazła się w symbolu Parku i zyskała przydomek: „ognisty jaszczur”. Przyda się Wam sokoli wzrok.

FESTIWAL ŻÓŁTYCH KWIATÓW

Ruszajcie na gorczańskie hale i polany, które rozkwitają wielobarwnymi kwiatami. Na Hali Długiej czekają na was mniszki lekarskie, które w słońcu rozchylają swoje kwiaty. Na ten czas słońce zejdzie na ziemię, bo od kwiatów na polanach zrobi się wszędzie żółto. Dzikie widowisko możliwe będzie przy piękniej pogodzie. Nie tylko mniszki Was zachwycą. Wytężcie wzrok. Gdzieś pomiędzy nimi znajdziecie pełniki alpejskie. Po tej przygodzie z pewnością nie zapomnicie jakiego koloru są plamy salamandry.

PANORAMA LODOWCOWEJ SAWANNY

Wejdźcie na szczyt Turbacza i zostańcie na dłużej w górach. Śpijcie w namiocie obok schroniska lub w samym schronisku. Wschód i zachód słońca będzie niezapomnianym przeżyciem. O poranku ruszajcie na szczyt najwyższej góry, by cieszyć się widokiem na zaginioną lodowcową sawannę otoczoną pierścieniem gór. Kotlina Nowotarska będzie też dobrze widoczna z Hali Długiej i z Kiczory. Na zachód słońca udajcie się na Halę Turbacz, by w blasku gorejącego słońca zobacz pasmo górskiej granicy, która powstrzymała lodowego olbrzyma i dziś dumnie wyrasta dając wrażenie bezkresnego oceanu.

Proponowane wyzwania są do zrealizowania latem (w czerwcu) zgodnie z wyznaczonym kalendarzem na Szlaku Dzikiej Odysei. Jeżeli zamierzacie przeżyć przygodę w innym czasie, zaprojektujcie wyzwania według swojego uznania. Skarbnicą inspiracji, informacji, przyrodniczej wiedzy i komunikatów turystycznych jest strona internetowa Parku, którą warto odwiedzić.

HORYZONT DALSZEJ PRZYGODY:

To pewne, że lwy jaskiniowe zamieszkiwały lodowcową sawannę. Pradawni władcy przemierzający terytorium lodowego olbrzyma mieli swój czterokopytny przysmak - dzikie konie. Były to tarpany - krępe koniki w szarym kolorze doskonale przygotowane do życia w trudnych warunkach. Dziś niestety tarpanów już nie ma. Żyją ich potomkowie - Koniki Polskie. By je zobaczyć, trzeba wyruszyć do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tam będzie można poznać historię tych wyjątkowych zwierząt. Szlak Dzikiej Odysei jest pełen przyrodniczych niespodzianek. Niech Wasza Dzika Księga Życia wypełni się skarbami geologicznymi, botanicznymi i zoologicznymi, a Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny miłymi wspomnieniami. Do zobaczenia na Szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa! Krystian Tyrański, Dzika Odyseja®

DZIKIE INSPIRACJE

Przygotujcie się do niezapomnianej przygody oglądając, słuchając i czytając relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję w tym Parku.

Filmy
Zobacz filmy
Podcasty
Zobacz podcasty
Refleksje
Zobacz refleksje
Twórczość
Zobacz twórczość

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy