A łimbo łe! Witajcie!
Zapoznajcie się z opowieścią wprowadzającą w dziką przygodę i przygotujcie do podjęcia wyzwań.

OJCOWSKI PARK NARODOWY

To niesamowite. Po raz pierwszy od czasu wkroczenia na Szlak Dzikiej Odysei nie musimy oczami wyobraźni widzieć dna jurajskiego morza, zakopanego gdzieś głęboko pod ziemią, którego fragmenty wyciągał na powierzchnię lodowy olbrzyma w postaci jurajskiej kry. Tym razem możemy suchą stopą chodzić po dnie jurajskiego cudu natury i zgłębiać niezwykłe tajemnice życia na ziemi. W skałach Świętokrzyskiego PN zachowały się pierwsze szczątki życia w morzach, a niedaleko granicy parku odkryto pierwsze ślady wyjścia czworonożnych zwierząt na ląd. W jaskiniach Ojcowskiego Parku Narodowego natrafiamy na ślady człowieka, który stawiał pierwsze kroki w swojej na wskroś Dzikiej Odysei po terytorium lodowego olbrzyma. To fascynująca historia naszych początków, na którą się składają trzy wielkie ekspedycje. „Pierwszy człowiek” wyruszył z Afryki na daleką północ dwa miliony lat temu. Był to homo erectus. Jako pionier spotkał się z lodowym olbrzymem 900 tysięcy lat temu. Życie w cieniu lodowego władcy było jednak niemożliwe. Po człowieczym pionierze nie pozostały żadne ślady w Polskich Parkach Narodowych.

„Drugi człowiek” wyruszył z Afryki w swoją Dziką Odyseję 500 tysięcy lat temu. To on okiełznał ogień. Mimo to trzecia lodowa ekspedycja Lódwilka starła jego i wszystkie ślady. Wydawało się, że żaden z ludzi nie jest w stanie przeżyć na terytorium lodowego władcy. Jednak z „drugiego człowieka” narodził się Neandertalczyk – pierwszy zrodzony na dalekiej północy, a nie w Afryce. Ciało i charakter neandertalczyka wyrzeźbił lodowy olbrzym – krępa budowa ciała, duży nos, grube kości, duże oczodoły, niebieskie oczy, jasna skóra – wszystko wyspecjalizowane, by przeżyć w zimnych warunkach. To on stał się człowiekiem wyposażonym w umiejętności i narzędzia do zdobywania północnych rejonów dzikiego królestwa. Jego ślady znajdziemy w jaskiniach Ojcowskiego Parku Narodowego. Najbardziej spektakularne odkrycie? Dwie kostki z dłoni dziecka z przed 115 tysięcy lat w Jaskini Ciemnej. Jednak i na tego człowieka przyszedł koniec. Neandertalczyka nie pokonał lodowy olbrzym ale „trzeci człowiek”. Stało się to około 30 tysięcy lat temu. „Trzeci człowiek” wyruszył z Afryki na terytorium lodowego władcy 200 tysięcy lat temu. Gdy tu dotarł spotkał neandertalczyka. Homo sapiens spojrzał w oczy Homo neandertalis. Było to niecodzienne spotkanie w dziejach ludzkości. Ludzki syn lodowego olbrzyma kontra nowa wersja z lwiej ziemi ze smukłą sylwetką ciała, z rozwiniętym intelektem, wyjątkowym instynktem walecznym, społecznym, bogatą mową i talentem artystycznym.  Mógł zostać tylko jeden… i to właśnie on czyta ten tekst i podąża Szlakiem Dzikiej Odysei. Znając początki Dzikiej Odysei człowieka ruszajcie na szlak. Wiosna rozkwita w pełni! Świeża zieleń drzew w połączeniu z białymi skałami mieniącymi się w słońcu i odgłosy ptaków – to wszystko obudzi w was radość życia. Wyruszcie na wiosenne safari szlakami jurajskiej doliny, by podziwiać buczynowy las, kwieciste łąki i odkrywać tajemnice dna prastarego morza.

Dzikie wyzwania

W Ojcowskim Parku Narodowym
podejmijcie trzy wyzwania:

NA TROPIE NIETOPERZY

Wejdźcie do jaskiń pełnych dzikich tajemnic. Spróbujcie wytropić nietoperza który jest w symbolu Parku. Wiosna to czas wylotów tych latających ssaków. Zwróćcie uwagę na skalny dom tych wyjątkowych ssaków. W jednej z jaskiń będziecie mogli zobaczyć stalagmit w kształcie lwa.

NEANDERTALSKIE SAFARI

Zwiedzając jaskinie odkryjcie historię neandertalczyków. Poznajcie niezwykłe tajemnice ludzi mieszkających tu w epoce lodowcowej. W najmniejszym parku narodowym w Polsce dokonuje się największych archeologicznych odkryć – dowiedzcie się o nich na Ekspozycji Muzealnej. Oprócz ludzi jaskinie zamieszkiwały niedźwiedzie.

KRAINA BIAŁYCH SKAŁ

Udokumentujcie jak najwięcej białych skał mieniący się w wiosennym słońcu. Niech was nie zmyli ich wielkość - pamiętajcie nie jesteście w górach tylko na dnie prastarego morza.

Proponowane wyzwania są do zrealizowania wiosną (w maju) zgodnie z wyznaczonym kalendarzem na Szlaku Dzikiej Odysei. Jeżeli zamierzacie przeżyć przygodę w innym czasie, zaprojektujcie wyzwania według swojego uznania. Skarbnicą inspiracji, informacji, przyrodniczej wiedzy i komunikatów turystycznych jest strona internetowa Parku, którą warto odwiedzić.

HORYZONT DALSZEJ PRZYGODY:

Odkryliście tajemnice życia pierwotnych ludzi przemierzających terytorium lodowego olbrzyma i zakładających swoje obozowiska w ojcowskich jaskiniach. Czy jeszcze gdzieś na obszarze Polski znajdowała się kraina zdobywana przez pierwszych ludzi żyjących w epoce lodowej? Tak. Z masywu Turbacza w Gorczańskim Parku Narodowym rozpościera się widok na dość równinny teren otoczony ze wszystkich stron łańcuchem gór. Ta kraina pośrodku gór tętniła kiedyś dzikim życiem. Przemierzały ją mamuty, nosorożce, hieny i jaskiniowe lwy. Była to lodowcowa sawanna. Szlak Dzikiej Odysei jest pełen przyrodniczych niespodzianek. Niech Wasza Dzika Księga Życia wypełni się skarbami geologicznymi, botanicznymi i zoologicznymi, a Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny miłymi wspomnieniami. Do zobaczenia na Szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa! Krystian Tyrański, Dzika Odyseja®

DZIKIE INSPIRACJE

Przygotujcie się do niezapomnianej przygody oglądając, słuchając i czytając relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję w tym Parku.

Filmy
Zobacz filmy
Podcasty
Zobacz podcasty
Refleksje
Zobacz refleksje
Twórczość
Zobacz twórczość

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy