A łimbo łe! Witajcie!
Zapoznajcie się z opowieścią wprowadzającą w dziką przygodę i przygotujcie do podjęcia wyzwań.

OJCOWSKI PARK NARODOWY

Po raz pierwszy od czasu wypłynięcia na nieznane wody terytorium lodowego olbrzyma nie musimy oczami wyobraźni widzieć dna jurajskiego morza, zakopanego gdzieś głęboko pod ziemią, którego fragmenty wyciągał na powierzchnię nasz bohater. Tym razem możemy suchą stopą chodzić po dnie jurajskiego cudu natury i zgłębiać niezwykłe tajemnice życia na Ziemi. W świętokrzyskich skałach zachowały się pierwsze szczątki zwierząt żyjących w morzach i tropy tych, co wyszły na ląd. Natomiast w jaskiniach Ojcowskiego Parku Narodowego natrafiamy prehistoryczne ślady człowieka, który jako odkrywca stawiał pierwsze kroki w swojej dalekiej podróży. Jest to fascynująca, choć niełatwa historia naszych początków, na którą składają się trzy wielkie ekspedycje. Oto są początki odysei człowieka na terytorium lodowego olbrzyma.

Wyprawy zawsze rozpoczynały się na lwiej ziemi w Afryce. „Pierwszy człowiek” wyruszył z gorącego kontynentu na daleką północ dwa miliony lat temu. Był to homo erectus. Jako pionier spotkał się z lodowym olbrzymem 900 tysięcy lat temu. Życie w cieniu lodowego władcy było jednak niemożliwe. Po człowieczym pionierze nie pozostały żadne ślady. „Drugi człowiek” wyruszył z Afryki 500 tysięcy lat temu. To on okiełznał ogień i z płomieniem w ręku stanął na terytorium lodowego olbrzyma. Niestety trzecia ekspedycja Lódwilka starła jego i wszystkie ślady. Wydawało się, że żaden z ludzi nie jest w stanie tu przeżyć. Jednak z „drugiego człowieka” narodził się neandertalczyk – pierwszy zrodzony na dalekiej północy, a nie w Afryce. Ciało i charakter neandertalczyka wyrzeźbił lodowy klimat: krępa budowa ciała, duży nos, grube kości, duże oczodoły, niebieskie oczy, jasna skóra – wszystko tylko w jednym celu: aby przeżyć w zimnych warunkach. To neandertalczyk stał się istotą wyposażoną w umiejętności i narzędzia do zdobywania północnych rejonów dzikiego królestwa. Jego ślady znajdziemy w jaskiniach Ojcowskiego Parku Narodowego. Najbardziej spektakularne odkrycie? W Jaskini Ciemnej odkryto dwie kostki z dłoni dziecka sprzed 115 tysięcy lat. Jednak i na tego człowieka przyszedł koniec. Neandertalczyka nie pokonał lodowy olbrzym, ale „trzeci człowiek”. Stało się to około 30 tysięcy lat temu. „Trzeci człowiek” wyruszył z Afryki 200 tysięcy lat temu. Miał smukłą sylwetkę, rozwinięty intelekt, wyjątkowy instynkt waleczny i społeczny. Miał bogatą mowę i talent artystyczny. Gdy dotarł na daleką północ, spotkał neandertalczyka. Homo sapiens spojrzał w oczy homo neandertalis. Było to niecodzienne spotkanie w dziejach ludzkości i doszło do niego na dnie jurajskiego morza w Ojcowie. Ludzki syn zrodzony na terytorium lodowego olbrzyma i nowa wersja z lwiej ziemi. Obaj szli dnem morza pomiędzy białymi niczym pieniące się fale skałami i tylko jeden wyszedł z tego żywy. To właśnie on czyta ten tekst – homo sapiens.

Dzikie wyzwania

W Ojcowskim Parku Narodowym
podejmijcie trzy wyzwania:

NA TROPIE NIETOPERZY

Wejdźcie do jaskiń pełnych dzikich tajemnic. Spróbujcie wytropić nietoperza, który jest elementem symbolu Parku. Wiosna to czas wylotów z jaskiń. Zwróćcie uwagę na skalny dom tych wyjątkowych ssaków. W jednej z jaskiń będziecie mogli zobaczyć stalagmit w kształcie lwa.

NEANDERTALSKIE SAFARI

Zwiedzając jaskinie, odkryjcie historię neandertalczyków. Poznajcie niezwykłe tajemnice ludzi mieszkających tu w epoce lodowcowej. W najmniejszym parku narodowym w Polsce dokonuje się największych archeologicznych odkryć – dowiedzcie się o nich na Ekspozycji Muzealnej. Oprócz ludzi jaskinie zamieszkiwały też niedźwiedzie.

KRAINA BIAŁYCH SKAŁ

Wiosna rozkwita w pełni! Świeża zieleń drzew w połączeniu z białymi skałami mieniącymi się w słońcu i odgłosy ptaków – to wszystko obudzi w was radość życia. Wyruszcie na wiosenne safari szlakami jurajskiej doliny, aby podziwiać buczynowy las, kwieciste łąki i odkrywać tajemnice dna prastarego morza. Udokumentujcie jak najwięcej białych skał mieniących się w wiosennym słońcu. Niech Was nie zmyli ich wielkość – pamiętajcie: nie jesteście w górach, tylko na dnie prastarego morza.

Proponowane wyzwania są do zrealizowania wiosną (w maju) zgodnie z wyznaczonym kalendarzem Dzikiej Odysei. Jeżeli zamierzacie przeżyć przygodę w innym czasie, zaprojektujcie wyzwania według swojego uznania. Skarbnicą inspiracji, informacji, przyrodniczej wiedzy i komunikatów turystycznych jest strona internetowa Parku, którą warto odwiedzić.

HORYZONT DALSZEJ PRZYGODY:

Odkryliśmy tajemnice życia pierwotnych ludzi przemierzających terytorium lodowego olbrzyma. Czy jeszcze gdzieś na obszarze Polski znajdowała się kraina zdobywana przez pierwszych ludzi żyjących w epoce lodowej? Tak. Z masywu Turbacza w Gorczańskim Parku Narodowym rozpościera się widok na równinny teren otoczony ze wszystkich stron górami. Ta kraina tętniła kiedyś dzikim życiem. Była to lodowcowa sawanna, którą zamieszkiwały mamuty, nosorożce, hieny i jaskiniowe lwy. Dzika Odyseja pełna jest przyrodniczych niespodzianek i niezwykłych odkryć. Niech Wasza Dzika Księga Życia wypełni się skarbami geologicznymi, botanicznymi i zoologicznymi, a Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny miłymi wspomnieniami. Do zobaczenia na szlaku, pa, pa! Niezapomniana przygoda trwa! Krystian Tyrański, Dzika Odyseja®

DZIKIE INSPIRACJE

Przygotujcie się do niezapomnianej przygody oglądając, słuchając i czytając relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję w tym Parku.

Filmy
Zobacz filmy
Podcasty
Zobacz podcasty
Refleksje
Zobacz refleksje
Twórczość
Zobacz twórczość

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy