Ekspedycja Pionierów
2019-2021
Ekspedycja Pionierów
Ekspedycja Pionierów to pierwsza z wielkich wypraw do parków narodowych trwająca od 21 września 2019 do 17 lipca 2021. Z rodzinami z różnych stron Polski podjęliśmy wyzwanie, by w dwadzieścia trzy miesiące odwiedzić wszystkie 23 parki. W ponad osiemdziesięcioletniej historii istnienia idei parków narodowych w Polsce nie było takiego licznego grona rodzin, które razem podjęło wyzwanie – i zrobiło to w tak wymownym czasie. Jesteśmy pionierami.
Poradnik Dzikiej Odysei
Podejmijcie przygodowe wyzwanie i ruszajcie w Dziką Odyseję! Aby rodzinna wyprawa była niezapomnianą i pełną wrażeń ekspedycją, warto dobrze się przygotować. Dowiedzcie się czym jest Szlak Dzikiej Odysei, na czym polega podejmowanie wyzwań, jak tworzyć Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny, gdzie rozbijać Terenową Bazę Dzikiej Odysei, czym jest Ogień Safari. Wszystkie cenne informacje znajdziecie w poradniku. Kolejna, wspólna ekspedycja planowana jest na 2023 rok. Nie ma jednak na co czekać. Już dziś ruszajcie na Szlak Dzikiej Odysei i poznajcie terytorium lodowego olbrzyma chronione w dwudziestu trzech polskich parkach narodowych.
W przygodzie wzięło udział aż 46 rodzin. W pełnym wyzwaniu trwało 16 rodzin z następujących miast Polski: Szczecin, Gdańsk, Wrocław, Trzebnica, Myślenice, Międzychód, Warszawa, Łomianki, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki. Pionierzy starali się nie opuścić żadnej wyprawy. Grono społeczności Dzikiej Odysei powiększało 30 rodzin, które posiadały status przyjaciół i gości – przybywały do parków w miarę możliwości lub spotkali się z nami tylko raz. W niezapomnianej przygodzie trwały rodziny trzy osobowe, ale były także 5, 6, 7 i 9 osobowe. Gdy zebraliśmy wszystkie dzieci pionierskich rodzin, to grupka robiła całkiem spora – 40 osobowa!
RODZINNE DZIENNIKI EKSPEDYCYJNE
Niektóre pionierskie rodziny tworzyły Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny. Jest to forma dokumentacji Dzikiej Odysei. Na dziennik składają się: raporty radiowe, relacje filmowe, refleksje pisane oraz twórczość rodzinna. Poszczególne części dzienników publikowane były w mediach naszych partnerów: W Polskim Radiu Dzieciom, w magazynie National Geographic Kids, na stronie internetowej kampanii społecznej Aktywny Bakcyl. Wszystkie razem tworzą barwną dokumentację historycznego przedsięwzięcia i stanowią bezcenne źródło wspomnień, informacji oraz inspiracji. Zapoznajcie się z rodzinami i ich dziennikami.
Rodzina Cieślińskich
Czytaj więcejRodzina Nowickich
Czytaj więcejRodzina Łuszczaków
Czytaj więcejSkarbiec Rodzinnych Wspomnień
Czytaj więcejRodzina Czajek
Czytaj więcejKażda ekspedycja zaczynała się od wspaniałego widowiska.
Przygodę w parkach narodowych rozpoczynało multimedialne widowisko, po którym wyruszaliśmy w teren z pracownikami parków narodowych. W dobie epidemii skoncentrowaliśmy się tylko na wyprawach. Przyrodnicze ekspedycje z pracownikami parków narodowych wprowadzały nas w świat danego parku. Lasy, łąki, szczyty gór, wybrzeże morskie, jaskinie stawały się salami wykładowymi niezwykle dzikiej uczelni, a pracownicy parków z różnych działów – wykładowcami, których misją było rozpalić zamiłowanie do przyrody. Niektóre z tych chwil udało nam się udokumentować. Zobaczcie sami!
17.07.2021
23. Wspomnienie z Tatrzańskiego PN
Czytaj więcej12.07.2021
22. Wspomnienie z Magurskiego PN
Czytaj więcej09.07.2021
21. Wspomnienie z Białowieskiego PN
Czytaj więcejPATRONATY I PARTNERZY EKSPEDYCJI PIONIERÓW
POLSKIE PARKI NARODOWE - PATRONAT HONOROWY EKSPEDYCJI PIONIERÓW
Dzika Odyseja Ekspedycja Pionierów 2019-2021 jest niezapomnianą przygodą dla rodzin, którą możemy przezywać dzięki Dyrektorom i Pracownikom Polskich Parów Narodowych. Na czas historycznej przygody zostały udostępnione sale widowiskowe, warsztatowe, sprzęt nagłośnieniowy, muzea przyrodnicze, wiaty, pola namiotowe, zorganizowano wstępy do parków narodowych, zagród pokazowych i ekspozycji edukacyjnych. Dodatkowo dziękujemy za przygotowanie poczęstunku, ciepłej herbaty i ognisk. Do przeprowadzenia wypraw terenowych zaangażowani zostali pracownicy parków z różnych działów. Nierzadko przygody odbywały się w dni wolne od pracy. Dziękujemy za rozpalanie przyrodniczych pasji podczas wypraw, organizację merytorycznych przygód, prezentacji, przyrodniczych wyzwań i atrakcji. Na koniec wypraw rodziny otrzymywały upominki, pamiątki i materiały edukacyjne – dziękujemy za wszystko.
NATIONAL GEOGRAPHIC KIDS - PATRONAT MEDIALNY
Od sierpnia 2019 roku w magazynie National Geographic Kids, na całej stronie poświęconej Dzikiej Odysei pojawiają się zapowiedzi kolejnych widowisk organizowanych w ramach ekspedycji, prezentowane są trzy wyzwania do podjęcia w danym parku narodowym, opisywane są podsumowania etapów podróży. Za każdym razem dołączone jest zaproszenie do wspólnej, rodzinnej przygody w parkach narodowych. Do sierpniowego magazynu dołączony był Paszport Dzikiej Odysei. Na kanale filmowym YouTube Dzika Odyseja powstały trzy playlisty dedykowane Ekspedycji Pionierów wspieranej patronatem medialnym National Geographic Kids: RODZINNE DZIENNIKI EKSPEDYCYJNE, WSPOMNIENIA Z WIDOWISK oraz PRZYGODOWE WYZWANIA
POLSKIE RADIO DZIECIOM - PATRONAT MEDIALNY
O naszych przygodach możemy opowiadać na falach Polskiego Radia Dzieciom. Ekspedycja Pionierów ma swoje stałe miejsce w audycji: „Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa”. Raporty radiowe z poszczególnych parków narodowych tworzone przez dzieci i rodziców w ramach Rodzinnych Dzienników Ekspedycyjnych emitowane są w sobotniej audycji poświęconej parkom narodowym prowadzonej przez Krystiana Tyrańskiego. Od września 2019 pojawiło się już ponad 50 raportów z terenu.
Do słuchania: https://www.polskieradio.pl/18/6382 Dzika Odyseja ma także swoje miejsce na platformie podcastowej Polskiego Radia. To wyjątkowy cykl poświęcony epickiej przygodzie. https://podcasty.polskieradio.pl/podcast/148 Rodziny uczestniczące w pionierskim wyzwaniu gościły także na żywo w innych audycjach Polskiego Radia Dzieciom dzieląc się swoimi przeżyciami. Dziękujemy także za wszystkie upominki.
KAMPANIA SPOŁECZNA AKTYWNY BAKCYL - PARTNER STRATEGICZNYKAMPANIA SPOŁECZNA AKTYWNY BAKCYL - PARTNER STRATEGICZNY
Na stronie internetowej kampanii społecznej Aktywny Bakcyl znajduje się specjalna zakładka poświęcona Dzikiej Odysei i przygodzie z Dzikim Bakcylem. Wśród wielu artykułów można odnaleźć opis Szlaku Dzikiej Odysei, raport twórcy Dzikiej Odysei z osobistej ekspedycji przeżytej w latach 2015-2017 i wiele, wiele innych.
Na szczególną uwagę zasługują opowieści pisane przez rodziców trwających w Ekspedycji Pionierów. Opowieści pisane są w głównej mierze przez dorosłych, zatem ich spostrzeżenia dotyczą rodziny, wychowania do podróżowania, logistyki wypraw, kwestii bezpieczeństwa, skali trudności tras i osobistych wrażeń. Do odczytania jest ponad 40 opowieści. Ich popularyzację wspierają „zabakcylowani” za co gorąco dziękujemy.
FIRMA PAKER - PARTNER STRATEGICZNY
Każde dziecko biorące udział w wyzwaniu po okazaniu Paszportu Dzikiej Odysei, w którym znalazły się kolejne trzy łapo-naklejki, otrzymywało nagrodę uznania w postaci mikro sprzętu
ekspedycyjnego zapewnionego przez Sklep turystyczny Paker. To dowód uznania za trwanie w epickim wyzwaniu. Tym samym Paker wspiera rozwój podróżniczych i przyrodniczych pasji małych odkrywców. Pełen zestaw składa z ośmiu akcesoriów i stanowi Małą Bazę Dzikiego Bakcyla. Dzieci są bardzo zadowolone i używają rzeczy w terenie. Dziękujemy.
TOYOTA MOTOR POLAND - SPONSOR STRATEGICZNY
Toyota Motor Poland udzieliła wsparcia technicznego w postaci samochodu dostawczego. Toyota Proace Verso wzięła udział w trasie obejmującej osiem parków narodowych, rozpoczynając od Słowińskiego, poprzez: PN Bory Tucholskie, Wielkopolski, Kampinoski, Narwiański, Białowieski, Magurski i kończąc w Tatrzańskim Parku Narodowym. W dzień oddania samochodu licznik wskazywał 4660 km przebiegu. To prawie pięć tysięcy kilometrów przejechane w dwadzieścia dwa dni. Barwy Toyoty były na wskroś dzikie. Brąz przywoływał umaszczenie futra niedźwiedzia, żubra lub dzika. Do tego stylowy zarys krajobrazu dzikiej krainy. Przygodowy charakter dodały także grafiki w stylu vintage. Ta Toyota to prawdziwy DZIKOBUS. Jeżdżąc w nim śpiewaliśmy odysejowe piosenki i realizowaliśmy edukacyjną misję poznawania dzikiego królestwa. Dziękujemy.