Opowieść 8. DLA DZIECI

O Dziecięcych Parkach Narodowych i projekcie Szkolne Safari.

22 lut 22

Nasze radiowe safari powoli dobiega końca. Ale to nie wszystko. Przygotowałem dla Ciebie specjalne zadanie! Mały strażniku dzikiego królestwa – czas na wyprawę w teren. Ty też możesz prowadzić swoje patrole. Tylko najpierw znajdź dziką ziemię, którą będziesz chronił. Blisko swojego domu odnajdź mały fragment dzikiego królestwa, taki mały dziki świat, który będziesz obserwował, poznawał i chronił. To może być park miejski, łąka, brzeg rzeki, fragment ogrodu lub inne ciekawe miejsce, do którego będziesz mógł często wyruszać. W teren zabierz ze sobą kawałek kartki i długopis. Jak już będziesz w terenie, zdecyduj co chcesz chronić. Następnie narysuj mapę tego dzikiego świata! Granice twojej dzikiej ziemi mogą wyznaczać drzewa, chodniki, budynki. To będzie twój pierwszy, osobisty park narodowy na straży którego staniesz sam, albo z kolegami i koleżankami! Możesz nazwać ten park. Po powrocie z terenu do domu – w swoim pokoiku lub innym pomieszczeniu – wyznacz sobie miejsce na swoją dziką bazę – na Posterunek Straży Parku, który właśnie stworzyłeś. Tam powieś mapę dzikiego terenu. Podczas kolejnych wypraw będziemy uczyć się chronić twój osobisty park narodowy.

 

Takim wezwaniem do akcji rozpocząłem misję angażowania dzieci do przygody z dziką przyrodą. Było to dokładnie 11 listopada 2017 roku na antenie Polskiego Radia Dzieciom w mojej nowej audycji. Kilka tygodni wcześniej przetrenowałem tworzenie dziecięcego parku narodowego podczas kilkudniowej animacji dla dzieci. Wtedy to powstał pierwszy, wakacyjny Dziecięcy Park Narodowy Stu Jezior. Miałem zatem konkretny, autorski i innowacyjny pomysł, do którego chciałem zaangażować nowe pokolenie miłośników przyrody. Idea dziecięcych parków polega na angażowaniu dzieci w obserwację i ochronę najbliższej przyrody na wzór pracowników parków narodowych. Wszystko co potrzebowałem zdobyłem podczas mojej ekspedycji. Byłem gotowy.

 

We wrześniu 2017 zakończyłem swoją Dziką Odyseję, a w październiku wyemitowano ostatni odcinek słuchowiska. Był to kluczowy moment. Zakończyłem bardzo ważny etap podróżowania i rozpocząłem popularyzację parków narodowych na szerszą skalę. Miałem ku temu wiele motywacji. Wśród nich była jedna, bardzo ciekawa. Podczas osobistego przecierania przygodowego szlaku bardzo często zadawałem sobie pytanie: gdzie są dzieci? Miałem nadzieję, że będąc w parkach narodowych będę mijał je z radością i przekazywał informację: „Witajcie! Z myślą o Was tworzę przygodowe słuchowisko – słuchajcie Polskiego Radia Dzieciom!”. Niestety smutek zalewał moje serce. Na szlakach mijałem młodzież, dorosłych i seniorów. Tylko niekiedy jakaś rodzina z dziećmi przemknęła mi przed oczami. Postanowiłem, że nie ograniczę się tylko do słuchowiska. Przez kolejne lata postaram się rozkochać w parkach narodowych i w przyrodzie jak największą społeczność dzieci.

 

Zgłębiając historię powstawania parków narodowych w Polsce moją uwagę przykuła wymowna data 1932. To właśnie wtedy będziemy obchodzić 100 lecie istnienia idei parków narodowych w Polsce. Obrałem sobie ten rok jako kluczowy w swojej działalności. Od 2017 do 2032 to perspektywa 15 lat. Wspaniały czas na wychowanie nowego pokolenia. Zakasałem rękawy swojej zielonej koszuli w stylu safari i zacząłem opracowywać edukacyjną strategię na lata 2017-2032, kompletować bazę wiedzy, materiałów, prezentacji, filmów i audycji.

 

Pierwszym głosem ze świata, że projekt założenia dziecięcego parku narodowego jest ciekawy i że zaczyna się materializować, była rozmowa z poznaną rodziną z Warszawy. Tata Janusz, Wojtek i Piotrek podjęli to wyzwanie i równolegle z podróżowaniem do parków narodowych śladem bohaterów słuchowiska zaczęli organizować swój Dziecięcy Park Narodowy Leśnej Strugi. Swoją działalność rozpoczęli 25 marca 2018 roku. W kolejnym roku powstały jeszcze trzy dziecięce parki.

 

W lipcu 2018 roku narodziła się idea drugiego projektu. Zaprzyjaźniona nauczycielka z warszawskiej szkoły chciała kontynuować naszą kilkuletnią współpracę edukacyjną. Zaproponowałem przygodę z polskimi parkami narodowymi. Dzieci będą poznawały swój najbliższy park narodowy, tworzyły o nim prezentacje i opowieści. Następnie będą dzieliły się swoimi odkryciami i przyrodniczymi aktywnościami z rówieśnikami z innych szkół z całej Polski. Równolegle wszystkie szkoły będą organizować zbiórki pieniędzy na wyprawę do parku narodowego dla dzieci mieszkających w Tanzanii. Tak oto powstał projekt Szkolne Safari, który w roku szkolnym 2018-2019 zintegrował pięć polskich szkół, grupę szwedzkich dzieci z Kullaberg Junior Ranger oraz szkołę podstawową z Kidongo Cheusi w Tanzanii. Dzieci z tej szkoły wyruszyły do Parku Narodowego Tarangire.

 

Marzenie z Parku Narodowego Serengeti, aby przygotować dla dzieci inspirujący program edukacji przyrodniczej zostało wzmocnione całą Dziką Odyseją 2015-2017 i zatoczyło krąg angażując pierwsze afrykańskie dzieci. Angażowanie nowego pokolenia i rozpalanie w nim przyrodniczych pasji zaczęło stawać się rzeczywistością.

 

Krystian Tyrański
twórca Dzikiej Odysei®

Zobacz inne opowieści

Opowieść 10. W PÓŁNOCNYCH REJONACH DZIKIEGO KRÓLESTWA

O tym, gdzie połączyłem przyrodnicze puzzle parków narodowych

Opowieść 4. DZIENNIK EKSPEDYCYJNY

Dlaczego warto go pisać

Opowieść 9. PIERWSZY OGIEŃ SAFARI

O tym, gdzie po raz pierwszy zapłonął

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy