TANZANIA 2019

Raport ekspedycyjny

22 lut 22

Po dziewięciu miesiącach twórczej realizacji projektu Szkolne Safari w pięciu polskich szkołach podstawowych, przyszedł czas na przeprowadzenie działań w Afryce. W dniach 12–25 maja 2019 odbyła się pierwsza w historii projektu Szkolne Safari ekspedycja do Tanzanii w celu zrealizowania edukacyjnej misji.

 

WYPRAWA DO PARKU NARODOWEGO TARANGIRE (21.05.2019)
Dzieci z tanzańskiej szkoły podstawowej w Kidongo Cheusi przeżyły niezapomnianą przygodę. Uczestnicy safari zobaczyli zwierzęta w Parku Narodowym Tarangire: żyrafy, antylopy, guźce, strusie, sępy, małpy i oczywiście słonie! Wszystkie te dzikie cudowności towarzyszyły naszej przygodzie i na zawsze zapadły w pamięć naszym podopiecznym. Przed wjazdem do parku przewodnik oprowadził dzieci po edukacyjnej ścieżce i opowiadał o zwierzętach zamieszkujących dzikie królestwo. Na koniec wyprawy mieliśmy spotkanie ze strażniczką Parku Narodowego Tarangire, która opowiadała na czym polega jej praca oraz misja ochrony dzikiej przyrody. Mamy nadzieję, że spotkanie ze służbą parku zainspiruje dzieci, a także obudzi marzenia, aby w przyszłości pójść ich śladami. Do Parku Narodowego Tarangire zabraliśmy 110-osobową grupę dzieci z najstarszych klas (4-7) oraz jedenastu nauczycieli. Wszyscy zmieścili się w dwóch autokarach. Do dyspozycji mieliśmy także terenowy samochód. Wyjechaliśmy z wioski rano o godzinie szóstej, spędziliśmy pięć godzin w trasie (200 km), następne pięć godzin w parku i kolejne pięć godzin wracając szczęśliwie do domu. Było to wielkie logistyczne wyzwanie! Podczas dzikiej wyprawy mieliśmy czas na mały posiłek. Na specjalnie wyznaczonym miejscu piknikowym w Parku Narodowym Tarangire dzieci otrzymały prowiant: soczek, banan i słodki chleb tostowy. Nie zabrakło także cukierków. Małpy chciały dołączyć do naszego świętowania. Dzieci zostały jednak poinformowane, aby nie dokarmiać zwierząt. Wyprawa do Parku Narodowego Tarangire nie była jedyną atrakcją dla dzieci. Był to wyjątkowy wstęp do edukacyjnej przygody.

 

DZIEŃ DZIKIEJ PRZYGODY (23.05.2019)

 

Dzikie kino w Kidongo
Dzieci z polskich szkół biorących udział w pierwszej edycji projektu Szkolne Safari przygotowały niecodzienną lekcję przyrody dla swoich rówieśników z Tanzanii. Oprócz zorganizowania zbiórek funduszy na pokrycie kosztów biletów do parku narodowego, stworzyły filmowe przesłania
z północnych rejonów dzikiego królestwa.  Przy wsparciu nauczycielek stworzyły krótkometrażowe filmy prezentujące zwierzęta żyjące w polskich parkach narodowych (między innymi: niedźwiedzie, foki, wiewiórki, borsuki, wilki, jelenie, żmije i mewy). Były to przygodowe epizody w formie muzycznej pantomimy, tak aby dzieci z Kidongo zrozumiały przekaz. Filmy wywoływały wiele pozytywnych emocji. Afrykańskie dzieci mogły też zobaczyć jak o przyrodę dbają ich rówieśnicy w Szwecji biorący udział w programie Junior Ranger (w rezerwacie przyrody Kullaberg), oraz otrzymały filmowe pozdrowienia od dzieci ze Stanów Zjednoczonych, które opowiadały w jakich parkach już były. Szkolne kino było pełne po brzegi. Filmy oglądała 300-osobowa grupa dzieci wraz z nauczycielami.

 

Wspomnienia z wyprawy.
Uczniowie uczestniczący w wyprawie do Parku Narodowego Tarangire otrzymali zadanie, aby napisać lub narysować wspomnienia z safari. Kartki wypełniły się wrażeniami, opowieściami i rysunkami. Dzieci z najstarszej klasy miały napisać czym jest dla nich Ziemia. Refleksje na ten temat pojawią się niebawem w filozoficznej gazetce „Filozofik” wydawanej w Polsce.

 

Szkolne safari dla najmłodszych
Dla dzieci z klas 1-3, które nie wyruszyły do parku narodowego przygotowaliśmy niespodziankę.
Na boisko szkolne wjechał terenowy samochód i zaczęliśmy zabawę. Dzieci w małych grupach wsiadały do pojazdu i śpiewając piosenkę o parkach narodowych w Tanzanii objeżdżały boisko. Kierowca o imieniu Safari tłumaczył na czym polega praca kogoś kto zabiera turystów do parku narodowego. Po zakończonej wyprawie każdy otrzymał cukierka.

 

Ekologiczne wyzwania
Uczniowie jednej z klas wybrali się razem z Danielem na sprzątanie okolic szkoły. To była ważna aktywność z przesłaniem, by nie tylko w parkach narodowych było czysto, ale także w najbliższym otoczeniu, w którym przebywają dzieci. Podczas apelu kończącego naszą edukacyjną przygodę poprosiliśmy, by dzieci dbały o swój mały świat w Kidongo Cheusi jak strażnicy Parku Narodowego Tarangire, których widzieliśmy na naszym szkolnym safari. Mieliśmy szansę zaprezentować dzieciom jak obchodzić się z niespodziewanymi gośćmi – gdy na przykład do klasy wejdzie duża jaszczurka.

 

Sportowe emocje
Nie zabrakło chwil wspólnej zabawy na boisku. Dzieci otrzymały nowe piłki od zespołu Dziecięcego Parku Narodowego Leśnej Strugi i nie zamierzały długo czekać, aby je wypróbować.

 

Lekcja dzikiej przyrody
Dzięki nawiązanej współpracy z National Geographic Kids mogliśmy poprowadzić zajęcia o dzikich zwierzętach zamieszkujących naszą planetę. Mieliśmy do dyspozycji pięknie zilustrowane książki z przyrodniczymi ciekawostkami, figurki zwierząt oraz planszę prezentującą kontynenty ziemi,
na której mogliśmy układać poszczególne zwierzęta. Na koniec każdy z uczniów otrzymał naklejkę
z mieszkańcem dzikiego królestwa.

 

Dar czystej wody
Bardzo ważnym punktem naszej edukacyjnej przygody była wspólna wyprawa do studni po czystą wodę. Z najstarszymi dziewczętami oraz z nauczycielami poszliśmy do najbliższej dziury wykopanej w ziemi, która gromadzi wodę gruntową. Niestety studnia kręgowa (która do tej pory zaopatrywała w wodę dzieci szkolne i mieszkańców okolic) wyschła. Została tylko mętna woda w głębokich dziurach lub w sadzawkach, z których piją zwierzęta. Zabraliśmy ze sobą nowoczesny filtr z pompką, który dokładnie oczyszcza wodę z bakterii, wirusów, pierwotniaków oraz brudu. Wszyscy przecierali oczy ze zdumienia, gdy woda nienadająca się do picia po przefiltrowaniu stała się klarownie czysta i mogliśmy ugasić pragnienie. Mamy nadzieję, że nowoczesny filtr użyczony od firmy Paker (naszego partnera, który dba o najwyższą jakość sprzętu w naszej terenowej bazie projektu), już niedługo na stałe znajdzie się w wyposażeniu szkoły, aby dzieci nie piły zanieczyszczonej wody.

 

Multimedialna baza
Na zakończenieDnia Dzikiej Przygody” przekazaliśmy niecodzienny dar serca od społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 im. Świętej Tereski Od Dzieciątka Jezus z Podkowy Leśnej: komputer przenośny z oprogramowaniem, mini projektor, bateria, bank pamięci i głośnik. Cały multimedialny zestaw wyznacza od teraz nowe standardy nauczania w naszej szkole – w Kidongo. Wszyscy nauczyciele z panią dyrektor Eldą Henery Kambuga dziękują za tak niezbędne wparcie. Dla nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Kidongo rozpoczyna się nowa przygoda. Dzięki nowoczesnym sprzętom podniesie się jakość ich pracy co pozytywnie wpłynie na jakość nauczania dzieci, które jest wielkim wyzwaniem całego systemu edukacji w Tanzanii. Multimedialna baza została już wykorzystana. Dzięki niej afrykańskie dzieci mogły oglądać filmowe przesłania przygotowane przez rówieśników z Polski i pozdrowienia z innych części świata. Mamy nadzieję, że czynne uczestnictwo tanzańskiej szkoły w międzynarodowym programie edukacji przyrodniczej Szkolne Safari, będzie dodatkowym bodźcem motywującym nauczycieli i dzieci do pracy z nowymi technologiami. Liczymy, że już niedługo za pośrednictwem sprezentowanego sprzętu, dzieci z Tanzanii połączą się w telekonferencji z dziećmi z Polski i opowiedzą o niezwykłym świecie przyrody po drugiej stronie równika.

 

PRZYGOTOWANIE NOWEJ PRZYGODY (15-16.05.2019).
Podczas ekspedycji po Tanzanii odwiedziliśmy dzieci ze szkoły podstawowej w Kwamneke.
To właśnie dla nich przygotujemy wyprawę do Parku Narodowego Saadane w ramach drugiej edycji projektu Szkolne Safari. Podczas pobytu w wiosce mogliśmy poznawać masajów, a w szkole cieszyć się nowo powstałymi boiskami sportowymi, budować relację z dziećmi grając w piłkę nożną, siatkówkę, bawiąc się razem na placu zabaw i śpiewając piosenki. Cieszymy się, że społeczność masajskich dzieci, którą opiekuje się Joanna Kreczmańska będzie mogła wziąć udział w edukacyjnej przygodzie z parkami narodowymi.

 

ROZPOZNANIE PRZYGODOWYCH AKTYWNOŚCI W PARKU NARODOWYM SAADANE (17-18.05.2019).
Aby wyprawa masajskich dzieci ze szkoły podstawowej w Kwamneke była dobrze zorganizowana wyruszyliśmy do Parku Narodowego Saadane znajdującego się nad Oceanem Indyjskim. Rozpoznaliśmy możliwości, aby Szkolne Safari było atrakcyjne pod kątem przygodowym i edukacyjnym. W tym celu nawiązaliśmy współpracę ze szkołą podstawową w wiosce Saadane – znajdującą się w sercu parku narodowego.

 

SŁOŃ BAO – PRZYJACIEL DZIECI
Całej ekspedycji towarzyszył pluszowy słoń o imieniu Bao. Słoń Bao to pluszowa maskotka, bohater, ambasador i honorowy członek zespołu projektowego Szkolne Safari. Nie da się go nie lubić. Jest przyjazny, lubi przygody i niewątpliwie – zdobywa serca dzieci i wszystkich, którzy czują się dziećmi. Gdyby ktoś pytał – imię Bao pochodzi od trzech pierwszych liter najpotężniejszego drzewa rosnącego w Afryce. Gdy Bao siedzi pod baobabem – życie staje się radosne!

 

ZESPÓŁ EKSPEDYCYJNY

Krystian Tyrański – twórca projektu Szkolne Safari, kierownik Bazy Ekspedycji Edukacyjnej: Dzika Odyseja 2017-2032 (koordynator projektu w Polsce)
Daniel Aberg – dyrektor Rezerwatu Przyrody Kullaberg w Szwecji (koordynator projektu w Szwecji).
Safari Rogasian Maingu – zawodowy kierowca samochodu terenowego z biura turystycznego organizującego safari (koordynator projektu w Tanzanii).

 

ORGANIZATOR I PARTNERZY PROJEKTU:

Organizator: Baza Ekspedycji Edukacyjnej: Dzika Odyseja 2017-2032
Partner strategiczny: Junior Ranger, Rezerwat Przyrody Kullaberg w Szwecji.
Partner organizacyjny: Fundacja Dzieci Afryki
Partnerzy: National Geographic Kids, Kampania Społeczna: Aktywny Bakcyl
Szkoły ambasadorskie zaangażowane w realizację 1 edycji projektu Szkolne Safari:

  1. Szkoła Podstawowa nr 16 im. T. Halika, Warszawa / Kampinoski Park Narodowy
  2. Szkoła Podstawowa nr 20 im. Stefana Batorego, Poznań / Wielkopolski Park Narodowy
  3. Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Gryfitów, Słupsk / Słowiński Park Narodowy
  4. Niepubliczna Szkoła Podstawowa św. Cyryla i Metodego w Białymstoku / Białowieski Park Narodowy
  5. Zespół Edukacyjny w Podmoklach Małych, Babimost / Wielkopolski Park Narodowy
  6. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Świętej Tereski Od Dzieciątka Jezus z Podkowy Leśnej (darczyńca bazy multimedialnej)

 

 

POEKSPEDYCYJNE SPOTKANIA I RELACJE:


06.06.2019
Spotkanie z dziećmi w centralnej bazie projektu Szkolne Safari. Szkoła Podstawowa nr 16 w Warszawie.
Uczniowie nie mogli się doczekać relacji z przeprowadzonej misji edukacyjnej. Wszyscy byli bardzo przejęci i szczęśliwi mogąc zobaczyć filmową relację z Tanzanii. Podczas odprawy zamykającej pierwszą edycję projektu Szkolne Safari stworzyliśmy filmowe przesłanie, które zostało przekazane do pozostałych czterech szkolnych baz. Dzieci wyraziły gotowość do uczestnictwa w edukacyjnej przygodzie w przyszłym roku szkolnym.

 

08.06.2019
Multimedialna relacja podczas Jubileuszu 10-lecia Fundacji Dzieci Afryki (Częstochowa).
Podczas obchodów tego wyjątkowego święta odbyła się prezentacja podróżników „z misją”. Podzieliłem się wrażeniami z ostatniej wyprawy na Czarny Ląd i realizacją projektu Szkolne Safari.

 

29.05.2019 Szkolne Safari w Polskim Radiu
Tuż po zakończeniu przygody mogłem podzielić się pierwszymi wrażeniami z ekspedycji będąc gościem Agnieszki Kunikowskiej w 1 Programie Polskiego Radia. Zapraszam do słuchania: https://www.polskieradio.pl/7/524/Artykul/2317084,Szkolne-Safari

 

 

01.06.2019 Szkolne Safari w Polskim Radiu Dzieciom
Relacja z przyrodniczej przygody jest do odsłuchania w audycji „Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa”. https://www.polskieradio.pl/18/6382/Artykul/2318181,Wyprawa-75-Szkolne-safari

 

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i wsparcie. Kierownik ekspedycji: Krystian Tyrański
Niezapomniana przygoda trwa! 25.06.2019.

Zobacz inne projekty

SEZON 2018-2019

Było dziko!

IDEA SZKOLNEJ PRZYGODY

Rozpalamy przyrodnicze pasje w szkole

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy