Opowieść 2. TERYTORIUM LODOWEGO OLBRZYMA

Spojrzenie z lotu ptaka

22 lut 22

Pilot włączył silnik. Wirnik zaczyna pracować. Łopaty nabierają prędkości. Po chwili odrywamy się od ziemi i rozpoczynamy dwudziestominutowe fly safari. Helikopter w mgnieniu oka nadlatuje nad taflę polodowcowego jeziora i wzbija się coraz wyżej. Widzimy wodospad łączący dwa jeziora, od którego bierze nazwę Park Narodowy Stora Sjofalets. My jednak nie zatrzymujemy się i lecimy w stronę gór. Szwedzka Laponia z perspektywy ptaka wygląda bajecznie. Przelatujemy nad pierwszymi wzniesieniami i za gór zaczyna wyłaniać się skalne gniazdo lodowego olbrzyma. Na horyzoncie pojawiają się lodowce górskie. Naszym oczom ukazuje się obraz wypełniony szczytami i dolinami porośniętymi arktyczną tundrą. Naszym celem jest góra Ahpar i jej lodowce.

 

Nadlatujemy nad dolinę wypełnioną lodowcowymi jeziorami. Ilość dodatkowych jeziorek, oczek wodnych, jest nie do policzenia, a sama dolina zapiera dech. To jest jedno z tych miejsc, które podczas epoki lodowcowej wypełnia się lodem. Widać nawet skalne tarasy utworzone podczas nierównomiernego roztapiania się lodu. Nadlatujemy nad samo centrum skalnego gniazda u stóp góry Ahpar. Daniel Aberg, kompan ekspedycji, dostaje zgodę na otwarcie bocznych drzwi. Pilot ustawia maszynę bokiem, aby widok na góry z lodowcami udało się udokumentować w fotografiach. Mamy kilka sekund, aby pstryknąć kilka ujęć. Udaje nam się uwiecznić lodowcowe jęzory spływające z gór. Nie możemy podlecieć pod sam lodowiec, gdyż istnieje zakaz wlatywania helikopterami w przestrzeń powietrzną Parku Narodowego Sarek. Mamy za to imponującą panoramę na najstarszy park narodowy w Europie, w tym widok na kilkanaście lodowców górskich rozsypanych po okolicy. Jesteśmy pewni, że to lodowce, gdyż trwamy w ostatnich dniach lapońskiej jesieni, która nie przyniosła jeszcze opadów śniegu.

 

W przyszłości lodowce górskie znajdujące się za kołem podbiegunowym w Górach Skandynawskich staną się zaczątkiem wielkiego cielska lądolodu kontynentalnego, który odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu krajobrazu północnej Europy, w tym Polski. Wisząc w powietrzu na wysokości kilkuset metrów możemy na własne oczy zobaczyć miejsce, z którego rozpocznie się kolejna odyseja lądolodu. To bardzo wymowny etap całej ekspedycji.

 

We wrześniu 2018 roku we współpracy z Danielem Abergiem pracującym w szwedzkim Rezerwacie Przyrody Kullaberg zorganizowaliśmy ekspedycję, która odegrała kluczową rolę w rozumieniu historii naturalnej i przyrodniczej tożsamości polskich parków narodowych. Wyruszyliśmy za koło podbiegunowe, aby zobaczyć na własne oczy skalną kolebkę lądolodu skandynawskiego. Dopiero w skalnym gnieździe i wśród lodowców zacząłem myśleć o naszej przyrodzie, jak o potężnym eko regionie, który jest ściśle związany z życiem lądolodu. Zrozumiałem, że Szlak Dzikiej Odysei poprowadzony przez polskie parki narodowe to jedna wielka opowieść o lądolodzie, który na różne sposoby wpływa na rzeźbę terenu, szatę roślinną i bogactwo zwierząt. To dzięki niemu mamy tak piękne wybrzeże morskie, doliny rzeczne, krainy jezior, równiny porośnięte przez puszcze. Całe jego terytorium rozpościera się od szczytów gór na północy Szwecji i Norwegii aż po łańcuchy górskie na południu Polski.

 

Po zakończeniu lapońskiej ekspedycji opowieści o przyrodzie chronionej w parkach narodowych nabrały lodowego charakteru. W edukacyjnym świecie Dzikiej Odysei® bardzo często natkniecie się na określenie „terytorium lodowego olbrzyma”, lub „terytorium lodowego władcy”. Treści przybliżające lodową historię polskich parków narodowych są z nami prawie na każdym kroku. Znajdują się przede wszystkim w dwudziestu trzech mikro panelach edukacyjnych wprowadzających w przygodę w danym parku narodowym. Wszystkie zebrane są w zakładce PARKI. Opowieści wprowadzające w przygodę to próba rekonstrukcji lodowcowego świata złożona z 23 rozdziałów. Trwając na Szlaku Dzikiej Odysei często przypominajcie sobie tę przyrodniczą prawdę, że żyjemy na terytorium lądolodu kontynentalnego i lodowców górskich. Będą wam o tym przypominać także prezentacje, wystawy i ekspozycje muzealne dostępne w parkach narodowych.

Krystian Tyrański
twórca Szlaku Dzikiej Odysei

Zobacz inne opowieści

Opowieść 4. TERENOWA BAZA

Baza noclegowa to sprawa kluczowa

Opowieść 3. LÓDWILK SKANDYNAWSKI

Kiedy pojawiło się to wyjątkowe imię

Opowieść 1. ODWIECZNY PULS PLANETY

Mrożąca krew w żyłach historia naturalna parków narodowych

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy