PRZYGODOWSKAZY DZIKIEJ ODYSEI

01 paź 23

Już niebawem w parkach narodowych będziecie mogli zobaczyć nasze odysejowe „Przygodowskazy” – unikatowe zaproszenia do odkrywania parków narodowych, które w zamieścimy na ściankach, tablicach i prezenterach. Kampania edukacyjna to nie tylko materiały edukacyjne i wydarzenia popularyzujące ideę odkrywania parków narodowych. To także chęć dotarcia do każdego za pośrednictwem różnych narzędzi i form – w tym przypadku grafiki.

KOMPOZYCJA

Grafika przygodowskazu jest kompozycją złożoną z kilku elementów. Tłem całej kompozycji jest ziemia uwolniona z lodu. Jego fragment widać w lewym górnym rogu. To symbol lądolodu skandynawskiego i lodowców górskich na terytorium których rozgrywa się przygoda. Ziemia, na której mieszkamy ogarnia cały obraz. Róża wiatru zaprezentowana w prawym górnym rogu prowadzi nas w konkretne miejsce. W centralnym miejscu dostrzegamy kształt Polski wyciśnięty w ziemi. W granicach wyciśniętego kształtu wyłaniają się dwadzieścia trzy przyrodnicze symbole wykonane ze szlachetnego metalu, który poddany jest naturalnym procesom. Każdy z przyrodniczych symboli: zwierzę, roślina czy skała znajduje się w miejscu jednego z dwudziestu trzech parków narodowych lub w jego okolicach. Nad kompozycją symboli parków narodowych znajduje się napis: „trwa DZIKA ODYSEJA odkrywamy POLSKIE PARKI NARODOWE”. Hasło wyciosane jest z polodowcowych głazów.

Na pierwszym planie kompozycji widzimy symboliczną rzeźbę. To marmurowe drzewo w kształcie postaci stojące na wapiennej skale. Wapienna skała w kształcie logo Dzikiej Odysei obrośnięta jest mchami. Korzenie drzewa oplatają skałę a gałęzie zakończone listkami niczym szlaki prowadzą do poszczególnych parków narodowych. Drzewo w kształcie postaci wykonane jest z zielonego marmuru – naturalnego i szlachetnego kamienia. Na głowie postaci widzimy upięty kok, który wskazuje na kobiecą naturę drzewa. Postać trwa w tanecznej postawie niczym baletnica. Marmurowa postać w kształcie drzewa wykonana jest z mistrzowską precyzją. Smukłe gałęzie i drobne listki wykonane są z wielką dbałością. Czynią całą rzeźbę bardzo piękną i delikatną. Rzeźba marmurowego drzewa stojącego na wapiennej skale ma podwójną symbolikę.

Marmur jest naturalną skałą metamorficzną powstającą między innymi z wapieni. To symbol przemiany człowieka, który w procesie odkrywania parków narodowych staje się szlachetną wersją siebie samego. Przyroda przemienia człowieka, pozwala mu żyć pełnią, rzeźbi jego osobowość i odpowiedzialność. Dzięki przyrodzie człowiek staje się prawdziwym dziełem, odkrywa swoja tożsamość i może tworzyć dziedzictwo.

Drugie znaczenie odnosi się do historii polskich parków narodowych. Wapienna skała symbolizuje wapienne góry w Pienińskim Parku Narodowym, a liściaste drzewo nawiązuje do drzew chronionych w Białowieskim Parku Narodowym. Te dwa parki narodowe powstały jako pierwsze, stały się początkiem rozkwitu idei parków narodowych w Polsce. To one przodują w drodze do obchodów stulecia tej idei w naszej Ojczyźnie.

Ostatnim elementem kompozycji jest wezwanie do akcji „Dołącz!”. Hasło jest spójne z kamiennym mottem: „Trwa Dzika Odyseja odkrywamy polskie parki narodowe” i zaprasza do wzięcia udziału w niezapomnianej przygodzie. W nieregularnym wyciśnięciu ziemi obok symbolicznej rzeźby zamieściliśmy kod QR przekierowujący zainteresowanych do strony internetowej Dzikiej Odysei. Tam można zapoznać się z koncepcją całej przygody i pobrać barwny poradnik dla uczestników przygodowego w pliku PDF, aby mieć go zawsze przy sobie.

Całość kompozycji w dolnej części otula mgła, na której kładą się refleksy wschodzącego słońca. Na samym dole zaprezentowane są logotypy: organizatora (Dzika Odyseja®), partnerów strategicznych (Polskie Parki Narodowe i PKO Bank Polski) i logo patrona medialnego (Polskie Radio Dzieciom).

PRACA NAD DZIEŁEM

 

Prace nad przygodowskazem począwszy od koncepcji przez wydruk ponad setki sztuk w osiemnastu formatach i montaż na różnych nośnikach trwały wiele miesięcy. Oprócz firm wykonawczych, w tworzeniu udział mieli pracownicy polskich parków narodowych. Sugestie dotyczące polsko brzmiącej nazwy: „Przygodowskaz” przekazał dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego Janusz Tomasiewicz, a wyzwanie, aby w koncepcji artystycznej znalazło się odniesienie do logotypu Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych dał dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego – Jan Reklewski.

EKSPOZYCJA EDUKACYJNEGO PRZESŁANIA

 

Przygodowskazy wyeksponowane będą w uzgodnionych miejscach udostępnionych przez polskie parki narodowe. Są to miejsca odwiedzane przez turystów. Wszystkie lokalizacje łączy jedno – są wrażliwe na eksponowanie jakichkolwiek informacji, ze względu na otaczającą przyrodę. Mając tę świadomość cały koncept graficzny przygotowany jest w stonowanych, naturalnych kolorach, dzięki temu nie rzuca się zbytnio w oczy, nie jest krzykliwy, ale daje się zauważyć i wzbudzić zainteresowanie. Przygodowskazy pozwalają się odkryć i zapraszają do odkrywania polskich parków narodowych.

Mamy nadzieję, że w przyszłych latach Przygodowskazy Dzikiej Odysei pojawią się w innych, ciekawych miejscach i staną się nieodłączną częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej popularyzującej odkrywanie polskich parków narodowych. Zależy nam, aby to niezapomniane doświadczenie stało się udziałem wielu Polaków.

Zobacz inne realizacje etapu

PRZYGODOWA STRONA INTERNETOWA

DZIECIĘCE PARKI NARODOWE W POLSCE

ODYSEJA TALENTÓW – WOLONTARIUSZE W PRZYGODZIE

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy