A łimbo łe! Witajcie!
Zapoznajcie się z opowieścią wprowadzającą w dziką przygodę i przygotujcie do podjęcia wyzwań.

KAMPINOSKI PARK NARODOWY

To spotkanie stało się dziką legendą…

Było to podczas ostatniej wyprawy naszego bohatera. Lodowy władca stanął oko w oko z królową polskich rzek – Prawisłą. Lądolód stał się granicą nie do przepłynięcia. Jego cielsko znalazło się w okolicach dzisiejszego Płocka i niczym mur niezdobytej twierdzy chciało zmusić rzekę do zatrzymania się. Wody Prawisły nie mogły spokojnie płynąć na północ – musiały skręcić przed czołem lodowego olbrzyma i popłynąć na zachód wzdłuż jego cielska, w kierunku Morza Północnego. Rzeka się nie poddała, nie zatrzymała. Była odważna i wytrwała. Znalazła drogę pomimo przeciwności. Lódwilk docenił siłę rzeki i hojnie ją wynagrodził. Wody spływające z Lódwilka i te płynące Prawisłą połączyły się w jedno – stworzyły potężną rzekę. W niektórych miejscach koryto mogło mieć szerokość osiemnastu kilometrów! Wody Prawisły płynące w stronę Lódwilka nie były przeźroczyste. Królowa z południa niosła ze sobą niewyobrażalne ilości piasków, osadów i pyłów. Piaszczysty welon widoczny był zwłaszcza przy niskich stanach wody i przybierał formę malowniczych łach – piaszczystych wysp na rzece. Z czasem lodowy władca stopniał i otworzył Prawiśle drogę na północ. Koryto rzeki zaczęło zmieniać swoje ułożenie, uwalniając spod wody niezliczone ilości piasku. Królowa Prawisła podziękowała Lódwilkowi za otwarcie lodowej bramy i na pamiątkę spotkania zostawiła fragment swego welonu. Piaszczysty welon królowej rzek zaczął unosić się na wietrze, tworząc malownicze wydmy. Na osuszonym dnie prastarej rzeki ułożyły się dwa równoległe pasy wydm. Jeden pas symbolizuje Lódwilka, a drugi Prawisłę. Między nimi pozostały podmokłe tereny. Tę historię zapisaną na dnie prastarej rzeki opowiadają do dziś drzewa. Rozrosły się wszędzie, aby wiatr nie zniszczył piaszczystej opowieści. Sosny okryły całunem wydmy – opowiadają o wyjątkowym spotkaniu Prawisły i Lódwilka, a olchy zanurzone w wodzie wspominają spotkanie wód – tych z północy i tych z południa.

Szlak Dzikiej Odysei prowadzi nas do Kampinoskiego Parku Narodowego, w głąb tej niezwykłej opowieści. Z otwartych przestrzeni Narwiańskiego Parku Narodowego wchodzimy do Puszczy Kampinoskiej, aby odkryć tajemnice zatrzymanych wydm i bagiennego lasu. Wchodząc do parku, trzeba zdać sobie sprawę, że chodzi się po dnie prastarego koryta Wisły. Dziś pozostałością po tym wodnym świecie jest niezliczona ilość piasku uformowanego w wydmy, które porosły dywanem lasu, a między nimi w obniżeniach znajdują się podmokłe tereny. Szlaki turystyczne poprowadzone są tak, aby można było zobaczyć niezwykłe światy wydm i bagien. W tym parku warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden dziki świat, charakterystyczny dla terytorium lodowego olbrzyma – świat bagien i mokradeł. Wszystkie są wyjątkowe i pełne dzikiego życia. Mokradła utrzymujące się na terytorium polskich parków narodowych powstały w różny sposób, ale łączy je jedno – misja utrzymania wody w danym miejscu, aby zachować równowagę w przyrodzie i potęgować jej bioróżnorodność.

Dzikie wyzwania

W Kampinoskim Parku Narodowym
podejmijcie trzy wyzwania:

ZAWILCOWA ALEJA DZIKOŚCI

Ruszajcie w głąb bagiennej puszczy. Dostarczy Wam ona niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza w słoneczne dni, gdy rozłożą swoje płatki urokliwe zawilce. Drobne kwiatki rozrastają się wzdłuż szlaków znajdujących się na podmokłych terenach. Zawilce tworzą przepiękne białe aleje. W oddali usłyszeć będzie można klangor żurawi i niezliczone ptaki ogłaszające królowanie wiosny. Warto wypatrywać tropów łosia – symbolu Kampinoskiego Parku Narodowego.

PIASZCZYSTY WELON PRAWISŁY

Wybierzcie się na szlaki wiodące przez piaszczyste królestwo. Zobaczcie, jak dywany drzew porosły śródlądowe wydmy, zatrzymując ich wędrowanie. W niektórych miejscach uda się zobaczyć odsłonięte miejsca ukazujące piaszczysty welon Prawisły.

HISTORIA UKRYTA W PUSZCZY

Jako jedno z nielicznych państw na naszej pięknej planecie możemy być dumni, że w sąsiedztwie stolicy kraju mamy park narodowy. Podczas wypraw warto zwrócić uwagę na wiele miejsc pamięci narodowej (leśne mogiły, cmentarz w Palmirach), które są częścią dziedzictwa historycznego Warszawy i całej Ojczyzny.

Proponowane wyzwania są do zrealizowania wiosną (w kwietniu) zgodnie z wyznaczonym kalendarzem Dzikiej Odysei. Jeżeli zamierzacie przeżyć przygodę w innym czasie, zaprojektujcie wyzwania według swojego uznania. Skarbnicą inspiracji, informacji, przyrodniczej wiedzy i komunikatów turystycznych jest strona internetowa Parku, którą warto odwiedzić.

HORYZONT DALSZEJ PRZYGODY:

To nie koniec przygód w podmokłym królestwie mokradeł, torfowisk i bagien. Aby jeszcze bardziej zrozumieć ten wyjątkowy świat, ruszajcie do Poleskiego Parku Narodowego. Dzika Odyseja pełna jest przyrodniczych niespodzianek i niezwykłych odkryć. Niech Wasza Dzika Księga Życia wypełni się skarbami geologicznymi, botanicznymi i zoologicznymi, a Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny miłymi wspomnieniami. Do zobaczenia na szlaku, pa, pa! Niezapomniana przygoda trwa! Krystian Tyrański, Dzika Odyseja®

DZIKIE INSPIRACJE

Przygotujcie się do niezapomnianej przygody oglądając, słuchając i czytając relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję w tym Parku.

Filmy
Zobacz filmy
Podcasty
Zobacz podcasty
Refleksje
Zobacz refleksje
Twórczość
Zobacz twórczość

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy