A łimbo łe! Witajcie!
Zapoznajcie się z opowieścią wprowadzającą w dziką przygodę i przygotujcie do podjęcia wyzwań.

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY

To właśnie tu Lódwilk pożegnał się z Polską. Jego cielsko odcisnęło ostatni ślad, którego nie da się przeoczyć. Aby dotrzeć do Słowińskiego Parku Narodowego od strony lądu, trzeba przedostać się przez wzniesienia, które powstały pod ciężarem wielkiej stopy naszego bohatera. Dopiero za łańcuchem wzgórz rozpościera się niezwykle malownicza kraina parku. We wnętrzu lódwilkowego tropu znajduje się dziki amfiteatr. Na jego scenie każdego dnia odbywa się zapierające dech w piersi widowisko opowiadające o dzikiej odysei lodowego olbrzyma. W Pienińskim Parku Narodowym, wapienne skały do złudzenia przypominają lodowe cielsko Lódwilka. W wielu parkach można podziwiać galerię tworzonych przez niego naturalnych rzeźb. Tu, w Słowińskim Parku Narodowym, jesteśmy świadkami nieustannie trwającego widowiska – nieustannej sztuki wystawianej bez żadnych przerw. Aktorami widowiska są ziarenka piasku i rośliny, reżyserem wiatr, a orkiestrą morskie fale.

Ziarenka piasku – mistrzowie pierwszego planu nieustannie docierają do amfiteatru. Tu kończy się ich morska odyseja, która początek miała na brzegu chronionym w Wolińskim Parku Narodowym. Oderwane od klifów, pożarte przez morze, zostały oczyszczone. Wraz z prądami morskimi ruszyły w daleką wyprawę na wschód, a dzięki falom morskim znów znalazły się na brzegu. Do twórczego dzieła przystąpił wiatr, osuszając niestrudzonych wędrowców i porywając ich w podniebną odyseję. Ziarenka piasku, unosząc się nad ziemią, ruszają na scenę, aby odegrać niebywałe przedstawienie. Niektóre ziarna są zatrzymane przez trawy, mchy i drzewa, ale większość dociera do celu – do miejsca tworzenia się wędrujących wydm. Imponujące widowisko właśnie się rozpoczyna. Piaszczyste olbrzymy suną powoli przed siebie. To uroczysty marsz po scenie teatru. Ich widok nie pozostawia nikogo obojętnym. Morskie fale wybijają rytm. Wędrujące olbrzymy zaczynają śpiewać. O czym? Jest to pieśń o wyprawach Lódwilka, który ma moc kruszyć najtwardsze skały gór Skandynawii i zamieniać je w drobny mak. Ziarenka wiedzą, o czym śpiewają, bo same to przeżyły. Wędrujące wydmy ustawiają się jedna za drugą. Do złudzenia przypominają lodowe cielsko. Powoli przesuwają się po scenie. To obraz następujących po sobie epok lodowych, kolejnych nasunięć Lódwilka. Nagle na scenę wybiegają trawy, rosiczki i małe sosenki. Zaczynają tańczyć pomiędzy wydmami. Ukazują zarówno piękno dzikiego świata, jak i jego nietrwałość, gdyż potężne cielska pochłaniają kolejne dywany zielonych oaz. Wydmy wraz z roślinami tworzą ostatni układ widowiska. Zielone dywany roślin układają się w kształt klepsydry. Przesypujący się piasek ukazuje upływający czas. Dzika klepsydra odlicza czas… czas do kolejnego przybycia lodowego władcy. Dzikie widowisko trwa…

Przygoda w Słowińskim Parku Narodowym zamyka wielką opowieść o polodowcowym charakterze polskich parków narodowych. To właśnie z tych nadmorskich terenów Lódwilk odszedł najpóźniej. Stojąc na plaży i wpatrując się w zachodzące słońce, spójrzcie także na daleką północ – to właśnie za horyzontem znajduje się gniazdo lodowego olbrzyma, gniazdo uwite z gór północnej Skandynawii.

Dzikie wyzwania

W Słowińskim Parku Narodowym
podejmijcie trzy wyzwania:

WIDOWISKO WĘDRUJĄCYCH WYDM

Słowiński Park Narodowy słynie z wędrujących wydm tworzących się z niezliczonych ilości drobin piasku unoszonych na wietrze. Ruszajcie je zobaczyć. Warto obejść dwie wydmy udostępnione do odkrywania. Wydma Czołpińska i wydma Łącka to dwa wyjątkowe królestwa piasku. Trzymając w ręku garść ziarenek piasku, warto przywołać ich fascynującą odyseję: podróż z dalekiej Skandynawii, przystanek na klifach, wyprawę z prądami wodnymi i lot nad piaszczystą plażą.

TAJEMNICE MARTWEJ PUSZCZY

Spacerując brzegiem morza, ruszajcie na spotkanie z „Martwą Puszczą”, nazwaną oficjalnie „Kopalnymi pniami”. To niezwykły botaniczny skarb. Piasek niczym wydmy na Saharze zasypał królestwo zielonych olbrzymów, które rosło tam 3–5 tysięcy lat temu i później spłonęło. Niewypalone do końca pnie oraz korzenie puszczy przysłonięte zostały warstwą piasku i zakonserwowane morską wodą. Co pewien czas botaniczne skarby są odkrywane podczas sztormów i wtedy można je podziwiać. To wyjątkowe, móc zobaczyć korę dębu (tak delikatną materię ulegającą szybkiemu rozkładowi) mającą ponad trzy tysiące lat lub całe fragmenty zwęglonego runa leśnego, które barwią piasek na ciemne odcienie fioletu.

OSTATNI ŚLAD LÓDWILKA

Ruszajcie na górę Rowokół, aby z wieży widokowej zobaczyć całą panoramę ostatniego skrawka ziemi, którą opuścił Lódwilk Skandynawski. Wiedzcie, że ląd sięgał głębiej w morze i ślad był o wiele większy. Połączcie tę wyprawę z odwiedzinami nowoczesnego Muzeum Parku w Czołpinie. Poznajcie tam niezwykłe historie nadmorskiego królestwa i dziedzictwo latarników.

Proponowane wyzwania są do zrealizowania latem (w czerwcu) zgodnie z wyznaczonym kalendarzem na Szlaku Dzikiej Odysei. Jeżeli zamierzacie przeżyć przygodę w innym czasie, zaprojektujcie wyzwania według swojego uznania. Skarbnicą inspiracji, informacji, przyrodniczej wiedzy i komunikatów turystycznych jest strona internetowa Parku, którą warto odwiedzić.

HORYZONT DALSZEJ PRZYGODY:

Lódwilk na pewien czas opuścił swoje terytorium. Obecnie trwa w wielowiekowym śnie wysoko w górach Skandynawii. Kiedy się zbudzi? Kiedy znów wyruszy w swoją lodową odyseję? Bliżej odpowiedzi znajdziemy się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Dzika Odyseja pełna jest przyrodniczych niespodzianek i niezwykłych odkryć. Niech Wasza Dzika Księga Życia wypełni się skarbami geologicznymi, botanicznymi i zoologicznymi, a Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny miłymi wspomnieniami. Do zobaczenia na szlaku, pa, pa! Niezapomniana przygoda trwa! Krystian Tyrański, Dzika Odyseja®

DZIKIE INSPIRACJE

Przygotujcie się do niezapomnianej przygody oglądając, słuchając i czytając relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję w tym Parku.

Filmy
Zobacz filmy
Podcasty
Zobacz podcasty
Refleksje
Zobacz refleksje
Twórczość
Zobacz twórczość

Kontakt

Chcesz przeżyć przygodę?
Skontaktuj się z nami!

tel: +48 509 818 228 email: biuroprasowe@dzikaodyseja.pl

Formularz kontaktowy