A łimbo łe! Witajcie!
Zapoznajcie się z opowieścią wprowadzającą w dziką przygodę i przygotujcie do podjęcia wyzwań.
MAGURSKI PARK NARODOWY
To ostatnia zimowa przygoda podczas Dzikiej Odysei i przedostatni górski park. Za nami już siedem wypraw po górskiej granicy terytorium lodowego władcy. Czas dodać kolejny rozdział do tej opowieści. Magurski Park Narodowy chroni fragmenty Beskidu Niskiego, zatem prawie żaden szczyt nie osiąga tu nawet tysiąca metrów. To naturalne obniżenie terenu między Karpatami Zachodnimi i Wschodnimi upodobały sobie zwierzęta dla swoich wędrówek w kierunkach: północ – południe. Na chwilę przenieśmy się do czasów, w których rozwijała się niezwykle zachwycająca, bujna i żywiąca niezliczone ilości zwierząt lodowcowa sawanna – zaginione królestwo traw i kwiatów, nazwane przez naukowców „Step Mamuci”.
Jak szeroki pas lodowcowej sawanny mógł rozrastać się na terenach Polski? Czy łagodne pasma górskie i doliny mogły być porośnięte trawą i stanowić część tego trawiastego królestwa? To bardzo ciekawe pytania, na które warto poszukać odpowiedzi. Pytań odnośnie do zaginionego królestwa, po którym chodziły lwy, nosorożce, niedźwiedzie, jelenie olbrzymie, tarpany, hieny i mamuty jest więcej: Jak wyglądały trasy wędrówek tych zwierząt? Gdzie jeszcze oprócz zbadanych miejsc znajdują się jaskinie zamieszkiwane przez lwy? Jak liczne były stada mamutów włochatych? I jeszcze pytanie, które można byłoby zadać, patrząc na pasmo Beskidu Niskiego: czy megafauna żyjąca w czasach aktywności lodowego władcy wykorzystywała poprzeczne obniżenie łuku Karpat do swoich wędrówek? Czy mamuty i inne zwierzęta wykorzystywały tę naturalną bramę podczas swojej Dzikiej Odysei? Czy była to brama ucieczki na południe przed lodowym cielskiem nasuwającym się z północy? Te i inne tajemnice zaginionego królestwa traw czekają na zgłębienie przez następne pokolenia odkrywców i paleontologów. Jedno jest pewne – dziką bramę, czyli obniżenie między Karpatami Zachodnimi i Wschodnimi, chronione w Magurskim Parku Narodowym, wykorzystują dziś zwierzęta podczas swoich wędrówek. Obniżenie wykorzystują przede wszystkim ptaki i obywatele mikroświata: modliszki, piewiki i prostoskrzydłe.
Dzikie wyzwania
W Magurskim Parku Narodowym
podejmijcie trzy wyzwania:
WILCZE SAFARI
Aby doświadczyć zimowej aury i śnieżnej przygody, warto wybrać się na szlak w poszukiwaniu wilczych tropów. Warto wyposażyć się w rakiety śnieżne, jeżeli na szlak wyrusza się po świeżych opadach śniegu. W niektórych miejscach zaspy mogą być naprawdę duże. Oprócz wilczych tropów można także zauważyć tropy rysi – warto przyglądać się każdym śladom odbitym na śniegu. Gdyby jednak pogoda nie dopisała, zawsze można zgłębić dzikie tajemnice, odwiedzając Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej, które otwarte jest w sezonie zimowym od wtorku do piątku.
ZAŚNIEŻONE GNIAZDO ORLIKA
Odkrywając zimową krainę wilczych gór, niestety nie będziemy mogli spotkać się z Orlikiem Krzykliwym, ptakiem umieszczonym w symbolu Parku. W tym czasie przebywa na wakacjach, szybując gdzieś nad lwią ziemią, czyli nad Afryką. Orla odyseja doprowadza skrzydlatego wędrowca nad Deltę Okawango w Botswanie lub na pogranicze Angoli i Namibii. Dalekie wędrówki tych drapieżnych ptaków ukazują nam, jak ważna dla świata zwierząt jest ochrona przyrody w różnych częściach naszej planety i jak bardzo te miejsca są ze sobą powiązane. Podczas nieobecności Orlika można poznawać puszczę bukową – jego dom – i wypatrywać w koronach drzew ptasich gniazd. Warto stworzyć fotograficzną kolekcję ptasich apartamentów.
MAGURSKI LODOSPAD
Wilcze safari i wypatrywanie ptasich gniazd można zakończyć przy Wodospadzie Magurskim, który o tej porze roku staje się lodospadem. W tym urokliwym miejscu można odpocząć i sycić się zimową aurą.
Proponowane wyzwania są do zrealizowania zimą (w lutym) zgodnie z wyznaczonym kalendarzem Dzikiej Odysei. Jeżeli zamierzacie przeżyć przygodę w innym czasie, zaprojektujcie wyzwania według swojego uznania. Skarbnicą inspiracji, informacji, przyrodniczej wiedzy i komunikatów turystycznych jest strona internetowa Parku, którą warto odwiedzić. Pamiętajcie, że zimą Muzeum otwarte jest od wtorku do piątku!
HORYZONT DALSZEJ PRZYGODY:
Czas wypłynąć z wielowiekowej zimy i ogrzać się w wiosennym słońcu. Przed nami ostatnie odcinki naszej Dzikiej Odysei, w których odkryjemy tajemnice podmokłego królestwa. Dzika Odyseja pełna jest przyrodniczych niespodzianek i niezwykłych odkryć. Niech Wasza Dzika Księga Życia wypełni się skarbami geologicznymi, botanicznymi i zoologicznymi, a Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny miłymi wspomnieniami. Do zobaczenia na szlaku, pa, pa! Niezapomniana przygoda trwa! Krystian Tyrański, Dzika Odyseja®
DZIKIE INSPIRACJE
Przygotujcie się do niezapomnianej przygody oglądając, słuchając i czytając relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję w tym Parku.