PRZED EKSPEDYCJĄ
Wszystko co musicie wiedzieć przed wyjazdem z domu
11 lip 22
Przed organizacją epickiej ekspedycji warto dobrze się nastawić i wejść w przygodę z trzema „złotymi” myślami.
WITAJCIE NA TERYTORIUM LODOWEGO OLBRZYMA
Przygodę na Szlaku Dzikiej Odysei można zaliczyć do wielkich, przyrodniczych ekspedycji. Safari po północnych rejonach dzikiego królestwa to wyprawa po terenach związanych z życiem lodowca kontynentalnego i lodowców górskich. Jest to tak fascynujące, jak przemierzanie lasów tropikalnych, zgłębianie tajemnic rafy koralowej lub safari w Afryce. Doświadczenia zdobyte podczas tej wyprawy z pewnością przydadzą się Wam przy organizacji kolejnych ekspedycji związanych z odkrywaniem naszej pięknej planety. To co zobaczycie ze Szlaku Dzikiej Odysei jest tylko fragmentem wielkiej przyrodniczej opowieści, którą odczytujemy pomiędzy zlodowaceniami – pomiędzy mrożącymi krew w żyłach wyprawami lodowego olbrzyma.
UŁÓŻCIE Z NAMI PRZYRODNICZE PUZZLE
Aby zobaczyć przyrodniczy obraz północnych rejonów dzikiego królestwa należy myśleć o ekspedycji jak o przygodzie układania puzzli. Każdy z dwudziestu trzech parków narodowych to szansa zdobycia kolejnych cząstek układanki. Dopiero po przebyciu Szlaku Dzikiej Odysei otrzymuje się na tyle dużą ilość puzzli, aby ułożyć zapierający dech w piersi obraz. Porównanie Dzikiej Odysei do przygody z układaniem puzzli uchroni Was przed bardzo modnym myśleniem skoncentrowanym na tworzeniu rankingów. Myślenie w kategoriach: najładniejszy, najciekawszy, najdroższy, najatrakcyjniejszy, najnudniejszy, itp., ostatecznie ogranicza pole widzenia, osłabia intensywność przezywania przygody.
ODKRYWAJCIE Z NAMI WYSPY DZIKICH SKARBÓW
Przygodowe wyzwanie można również porównać do morskiej ekspedycji polegającej na odkrywaniu dzikich wysp. Tymi wyspami są parki narodowe, które z każdej strony zalane są oceanem cywilizacji. Gdy popatrzymy na dany park narodowy z lotu ptaka, to zobaczymy otaczające go miejscowości, wioski, pola uprawne, plantacje lasów gospodarczych. Sam park narodowy jawi się na tym tle niczym dzika, egzotyczna wyspa pełna życia, która rządzi się swoimi prawami i posiada swoje skarby. Po połączeniu dwudziestu trzech dzikich wysp – parków narodowych – otrzymuje się kształt lwiego pazura. Wyspa Lwiego Pazura jest wyjątkowa, wręcz rajska, gdyż zawiera w sobie wszystkie dzikie krajobrazy, stanowi przyrodniczą całość i po prostu zachwyca. Zobaczą ją w sercu tylko ci, którzy odkryją wszystkie 23 parki narodowe.
Z takim nastawieniem Wasze safari będzie niezapomnianą przygodą. Teraz czas na organizację.
ZAPLANUJCIE TRASĘ DZIKIEJ ODYSEI
Usiądźcie w gronie rodzinnym, zaproponujcie dzieciom epicką wyprawę polegającą na odkryciu wszystkich parków narodowych w Polsce. Planowanie wypraw, organizacja kalendarza, noclegów, posiłków leży po Waszej stronie. My oferujemy pomysł na przygodę, jej przebieg, mnóstwo materiałów edukacyjnych i inspirujących relacji tych, którzy przeżyli Dziką Odyseję. Trasę Szlaku Dzikiej Odysei można zaprojektować na 529 różnych sposobów. My proponujemy jedną. Wokół niej zbudowaliśmy całą opowieść. Znajdziecie ją na stronie internetowej Dzikiej Odysei w zakładce Parki. Dajemy Wam do ręki mapę dzikiego świata oraz opowieść prowadzącą przez całą przygodę. Skorzystajcie z niej. Możecie też zaprojektować swoją unikalną trasę. Powodzenia.
ZRÓBCIE TO W DWADZIEŚCIA TRZY MIESIĄCE
Wyprawę po Szlaku Dzikiej Odysei można rozłożyć na wiele lat. Nie ma jednak co przedłużać, bo przecież dzieci rosną. Aby zdynamizować przebieg wyprawy warto określić konkretne ramy czasowe. Wymowne staje się zrealizowanie wyzwania w 23 miesiące. Mamy przecież 23 parki narodowe. Zatem ustala nam się naturalny rytm – odkrywamy jeden park w miesiącu. Tak określone ramy czasowe 23/23 ukazują charakter poszczególnych podróży i całego wyzwania. Będą to mikro wyprawy, weekendowe wyjazdy do parków narodowych, a odkrycie ich wszystkich zajmie Wam niecałe dwa lata. Dacie radę!
POZNAJCIE PRZYGODOWĄ STRONĘ INTERNETOWĄ
Przygotowując się do wejścia na Szlak Dzikiej Odysei oraz podczas realizacji wyzwania warto nieustannie zaglądać na stronę internetową Dzikiej Odysei. Żaden profil społecznościowy nie jest w stanie pomieścić inspirującej wiedzy, ciekawostek, porad, pomysłów oraz rozwiązań w sposób tak czytelny i zwarty – jak właśnie strona. Znajdziecie tam inspirujące panele edukacyjne prezentujące wszystkie parki narodowe, kalendarz, mapę, opowieść prowadzącą, listę wyzwań do podjęcia, przekierowania na strony internetowe parków narodowych i wiele innych wartościowych materiałów edukacyjnych. Dzięki nim rozrysujecie w wyobraźni przebieg Waszej przygody i dobrze ją zaplanujecie.
ZOBACZCIE, ŻE TO MOŻLIWE
Na stronie internetowej Dzikiej Odysei zamieściliśmy inspirujące materiały przesłane przez 14 rodzin, które trwały na Szlaku Dzikiej Odysei. W czterech Rodzinnych Dziennikach Ekspedycyjnych oraz w pozostałych materiałach znajdziecie: 93 filmy, 115 podcastów, 119 wpisów blogowych oraz 105 twórczych prac. Mamy nadzieję, że dzięki nim przybliżymy radosny świat przygody na Szlaku Dzikiej Odysei oraz rozwiejemy wiele wątpliwości. Te materiały są bardzo cenne. Umieściliśmy je w Skarbcu Rodzinnych Wspomnień. W Skarbcu znajduje się także mnóstwo materiałów z Ekspedycji Pionierów 2019-2021. Mamy niezbite dowody na to, że przygoda jest realna!
ZAREZERWUJCIE NOCLEGI
Jednym z organizacyjnych wyzwań na Szlaku Dzikiej Odysei jest zabezpieczanie swojego noclegu i wyżywienia. Warto, aby te aktywności były przyjazne przyrodzie, rodzinie i z tradycjami. W otulinie danego parku narodowego znajduje się baza hoteli i pensjonatów. Na wielu stronach internetowych parków znajdują się rekomendowane bazy noclegowe. Możecie też rozbić się z namiotem. Pamiętajcie, aby zrobić to
w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. W swoich terenowych bazach cieszcie się bliskością przyrody i regenerujcie siły.
PRZYGOTUJCIE SAMOCHÓD
Przed Wami trasa licząca ponad dziesięć tysięcy kilometrów. Sprawny samochód odegra tu niezastąpioną rolę. Zadbajcie o niego. Oprócz zapewnienia komfortu dla siebie zadbajcie także o sprawne instalacje i systemy, które ograniczają zużycie paliwa i ilość wytwarzanych zanieczyszczeń. Starajmy się, aby po Szlaku Dzikiej Odysei jeździły sprawne i ekologiczne „dzikowozy”. Tak możecie nazwać Wasz samochód!
W zależności od rodzaju może to być: dzikowóz, dzikamper, dzikovan, dzikosuw, dzikombiak :). Pozytywną atmosferę w dzikowozie umilą nasze piosenki: „Jest dziko”, „Na safari”, „Ruszamy na wyprawę”, które już stały się hitami śpiewanymi przez wielu. Wytropicie je na profilu społecznościowym Dzikiej Odysei i kanale YT.
ZADBAJCIE O WYPOSAŻENIE
Plecaki, buty, akcesoria, namioty, śpiwory, materace, ręczniki i wiele innych rzeczy trzeba mieć, aby zrealizować przygodowe wyzwanie. Jeżeli interesują Was sprzęty bardzo dobrej jakości, które służyć będą latami i tym samym będą miały ekologiczny wymiar (nie są jednorazowe) zapraszamy na stronę internetową naszego partnera, czyli do sklepu turystycznego Parker. Razem ze specjalistami przygotowującymi ludzi do ekstremalnych ekspedycji na krańce świata skomponujecie dla siebie zestaw wyprawowy, który posłuży wam przez dziesięciolecia przywołując w przyszłości wspomnienia z Dzikiej Odysei.
Jesteście gotowi! Ruszajcie!