PODCZAS EKSPEDYCJI
Gdy marzenia stają się przygodą!
11 lip 22
PODEJMIJCIE WYZWANIA DZIKIEJ ODYSEI
Po dotarciu do danego parku narodowego podejmijcie przygodowe wyzwania Dzikiej Odysei przemierzając szlaki i ścieżki dydaktyczne. Wyzwania określone są w panelach edukacyjnych na stronie internetowej w zakładce „Parki”. Dla każdego parku narodowego wyznaczono trzy. Dookreślone są one co do pory roku i miesiąca. Jeżeli przyjedziecie w innym terminie, sami określcie wyzwania godne epickiej przygody. Wszystkich wyzwań jest 69, zatem dlaczego promujemy 70 wyzwań? Bo siedemdziesiąte polega na tym, aby po zakończeniu Dzikiej Odysei, przez kolejne 23 lata w gronie rodzinnym wspominać tę niezwykłą przygodę zaglądając do swojego Rodzinnego Dziennika Ekspedycyjnego.
RUSZAJCIE NA SPOTKANIA Z PRACOWNIKAMI PARKÓW NARODOWYCH
Udajcie się na spotkanie z pracownikami parku narodowego do centrum edukacji lub do muzeum. Weźcie udział w oferowanej atrakcji edukacyjnej: wyprawa w teren, oprowadzenie po muzeum, prelekcja, warsztat. Pasją i ciekawostkami będą się z Wami dzielili ci, którzy na co dzień pracują w tych miejscach i o przyrodzie wiedzą bardzo dużo. Już przed wyprawą do danego parku możecie zajrzeć na stronę internetowa parku lub profil społecznościowy, aby zobaczyć co ciekawego może się wydarzyć w dany weekend. Wszystkie edukacyjne przygody potraktujcie jak wielki Uniwersytet Dzikiego Królestwa.
DOKUMENTUJCIE PRZYRODNICZE ODKRYCIA
Po zakończonym Uniwersytecie Dzikiego Królestwa ruszajcie na szlaki i ścieżki edukacyjne w celu kontunuowania odkrywczej przygody. Podczas wyprawy napotkacie wiele intersujących skarbów: geologicznych, botanicznych i zoologicznych. Swoje odkrycia dokumentujcie w stworzonej przez siebie Dzikiej Księdze Życia. Możecie to zrobić na dwa sposoby: zapisujcie odkrycia w dedykowanym zeszycie lub załóżcie w smartfonie specjalny album ze zdjęciami przyrodniczych odkryć. Zadbajcie, aby Wasza księga była bioróżnorodna. Będziecie mieli ku temu mnóstwo okazji podczas realizowania wyzwań Dzikiej Odysei.
ROZPALCIE OGIEŃ SAFARI
Po zakończonym dniu pełnym przygód w Terenowej Bazie Dzikiej Odysei rozpalcie Ogień Safari. Zadbajcie, aby był to wyjątkowy czas integracji, wspominania przyrodniczych przygód i odkryć dokonanych w parku narodowym. Dowiedzcie się, czy jeszcze inne rodziny przebywające w danej bazie noclegowej trwają w swojej Dzikiej Odysei. Poznajcie się, zbierzcie wieczorem i połączcie duchowo ze wszystkimi, którzy trwali lub trwają w epickim wyzwaniu Dzikiej Odysei. Po rozpaleniu ognia, piosenkach, bajce i posiłku można uzupełnić braki w Dzikiej Księdze Życia i Rodzinnym Dzienniku Ekspedycyjnym. Zadbajcie, aby Ogień Safari był strefą wolną od alkoholu. To dla Waszego bezpieczeństwa i rodzinnego wymiaru przygody.
ZADBAJCIE O BEZPIECZEŃSTWO PRZYGODY
Nasze zawołanie: „Jest dziko!” jest odpowiedzią na zachwyt nad otaczającym światem przyrody, a nie stylem życia bez zasad i wbrew prawu. Dbając o bezpieczeństwo przygody przestrzegajcie zasad wprowadzonych w parkach narodowych, stosujcie się do regulaminów, zakazów, znaków informacyjnych i komunikatów. Pamiętajcie, że wizyta w parku narodowym jest szczególnym czasem przebywania w królestwie dzikiej przyrody. Ograniczenia są wprowadzane, aby chronić przyrodę dla następnych pokoleń i zapewnić Wam bezpieczeństwo. Zakupcie bilety do parku narodowego. Dzięki wsparciu finansowemu będziecie mieli swój udział w dziele ochrony przyrody w danym miejscu. Bilet do większości parków można kupić on-line. https://eparki.pl/
TWÓRZCIE RODZINNY DZIENNIK EKSPEDYCYJNY
Jest wiele okazji rodzinnego przezywania przygody: organizacja wyjazdu, perypetie w drodze do parków, wydarzenia na szlakach, epizody w terenowej bazie, śmieszne sytuacje podczas obiadów, refleksje w samochodzie, złote myśli przy Ogniu Safari i wiele innych. Wszystko warto dokumentować, aby generować bank wspomnień i uchronić cenne chwile przed zapomnieniem. Zapraszamy Was do tworzenia wyjątkowej pamiątki z ekspedycji. Rodzinny Dziennik Ekspedycyjny może być naprawdę barwną dokumentacją: refleksjami w stylu wpisów blogowych, opowieściami nagranymi na dyktafon, filmami i twórczością własną – dzieci mogą rysować, tworzyć piosenki, sklejać kreatywne makiety. Jeżeli będziecie posiadać bogaty dziennik będziecie mogli w sposób twórczy wspominać Dziką Odyseję i tym samym wywiązywać się z 70-go wyzwania.
Jest dziko!