SZKOLNE SAFARI
EKSPEDYCJA EDUKACYJNA – TANZANIA 2019 

RAPORT POEKSPEDYCYJNY

Po dziewięciu miesiącach twórczej realizacji projektu Szkolne Safari w pięciu polskich szkołach podstawowych, przyszedł czas na przeprowadzenie działań w Afryce. W dniach 12–25 maja 2019 odbyła się pierwsza w historii projektu Szkolne Safari ekspedycja do Tanzanii w celu zrealizowania edukacyjnej misji. 

Wyprawa do Parku Narodowego Tarangire (21.05.2019)
Dzieci z tanzańskiej szkoły podstawowej w Kidongo Cheusi przeżyły niezapomnianą przygodę – zobaczyły zwierzęta w Parku Narodowym Tarangire: żyrafy, antylopy, guźce, strusie, sępy, małpy
i oczywiście słonie! Wszystkie te dzikie cudowności towarzyszyły naszej przygodzie i na zawsze zapadły w pamięć naszym podopiecznym. 

Przed wjazdem do parku przewodnik oprowadził dzieci po edukacyjnej ścieżce i opowiadał 
o zwierzętach zamieszkujących dzikie królestwo. Na koniec wyprawy mieliśmy spotkanie ze strażniczką Parku Narodowego Terangire, która opowiadała na czym polega jej praca oraz misja ochrony dzikiej przyrody. Mamy nadzieję, że spotkania z miłośnikami dzikich zwierząt zainspirują dzieci, a także obudzą marzenia, by w przyszłości pójść ich śladami. 

To było wielkie wyzwanie! Do Parku Narodowego Tarangire zabraliśmy 110-osobową grupę dzieci 
z najstarszych klas (4-7) oraz jedenastu nauczycieli. Wszyscy zmieścili się w dwóch autokarach. 
Do dyspozycji mieliśmy także terenowy samochód. Wyjechaliśmy z wioski rano o godzinie szóstej, spędziliśmy pięć godzin w trasie (200 km), następne pięć godzin w parku i kolejne pięć godzin wracając szczęśliwie do domu. 

Podczas dzikiej wyprawy mieliśmy czas na mały posiłek. Na specjalnie wyznaczonym miejscu piknikowym w Parku Narodowym Tarangire dzieci otrzymały prowiant: soczek, banan i słodki chleb tostowy. Nie zabrakło także cukierków. Małpy chciały dołączyć do naszego świętowania. 
Dzieci zostały jednak poinformowane, by nie dokarmiać zwierząt w parku narodowym. 

Wyprawa do Parku Narodowego Tarangire nie była jedyną atrakcją dla dzieci. Był to wyjątkowy wstęp do edukacyjnej przygody. Po jednodniowym odpoczynku poprowadziliśmy pełen wrażeń.

„DZIEŃ DZIKIEJ PRZYGODY”.
(23.05.2019)

Dzikie kino w Kidongo.
Dzieci z polskich szkół biorących udział w pierwszej edycji projektu Szkolne Safari przygotowały nie codzienną lekcję przyrody dla swoich rówieśników z Tanzanii. Oprócz zorganizowania zbiórek funduszy na pokrycie kosztów biletów do parku narodowego, stworzyły filmowe przesłania 
z północnych rejonów dzikiego królestwa.  Przy wsparciu nauczycielek stworzyły krótkometrażowe filmy prezentujące zwierzęta żyjące w polskich parkach narodowych (między innymi: niedźwiedzie, foki, wiewiórki, borsuki, wilki, jelenie, żmije i mewy). Były to przygodowe epizody w formie muzycznej pantomimy, tak aby dzieci z Kidongo zrozumiały przekaz. Filmy wywoływały wiele pozytywnych emocji. Afrykańskie dzieci mogły też zobaczyć jak o przyrodę dbają ich rówieśnicy 
w Szwecji biorący udział w programie Junior Ranger (w rezerwacie przyrody Kullaberg), oraz otrzymały filmowe pozdrowienia od dzieci ze Stanów Zjednoczonych, które opowiadały w jakich parkach już były. Szkolne kino było pełne po brzegi. Filmy oglądała 300-osobowa grupa dzieci wraz z nauczycielami.

Wspomnienia z wyprawy.
Uczniowie uczestniczący w wyprawie do Parku Narodowego Tarangire otrzymali zadanie, by napisać lub narysować wspomnienia z safari. Kartki wypełniły się wrażeniami, opowieściami i rysunkami. Dzieci z najstarszej klasy miały napisać czym jest dla nich Ziemia. Refleksje na ten temat pojawią się niebawem w filozoficznej gazetce „Filozofik” wydawanej w Polsce. 

Szkolne safari dla najmłodszych.
Dla dzieci z klas 1-3, które nie wyruszyły do parku narodowego przygotowaliśmy niespodziankę. 
Na boisko szkolne wjechał terenowy samochód i zaczęliśmy zabawę. Dzieci w małych grupach wsiadały do pojazdu i śpiewając piosenkę o parkach narodowych w Tanzanii objeżdżały boisko. Kierowca o imieniu Safari tłumaczył na czym polega praca kogoś kto zabiera turystów do parku narodowego. Po zakończonej wyprawie każdy otrzymał cukierka. 

Ekologiczne wyzwania.
Uczniowie jednej z klas wybrali się razem z Danielem na sprzątanie okolic szkoły. To była ważna aktywność z przesłaniem, by nie tylko w parkach narodowych było czysto, ale także w najbliższym otoczeniu, w którym przebywają dzieci. Podczas apelu kończącego naszą edukacyjną przygodę.

poprosiliśmy, by dzieci dbały o swój mały świat w Kidongo Cheusi jak strażnicy Parku Narodowego Tarangire, których widzieliśmy na naszym szkolnym safari. Mieliśmy szansę zaprezentować dzieciom jak obchodzić się z niespodziewanymi gośćmi – gdy na przykład do klasy wejdzie duża jaszczurka. 

Sportowe emocje.
Nie zabrakło chwil wspólnej zabawy na boisku. Dzieci otrzymały nowe piłki od zespołu Dziecięcego Parku Narodowego Leśnej Strugi i nie zamierzały długo czekać by je wypróbować. 

Lekcja dzikiej przyrody.
Dzięki nawiązanej współpracy z National Geographic Kids mogliśmy poprowadzić zajęcia o dzikich zwierzętach zamieszkujących naszą planetę. Mieliśmy do dyspozycji pięknie zilustrowane książki 
z przyrodniczymi ciekawostkami, figurki zwierząt oraz planszę prezentującą kontynenty ziemi, 

na której mogliśmy układać poszczególne zwierzęta. Na koniec każdy z uczniów otrzymał naklejkę 
z mieszkańcem dzikiego królestwa. 

Dar czystej wody.
Bardzo ważnym punktem naszej edukacyjnej przygody była wspólna wyprawa do studni po czystą wodę. Z najstarszymi dziewczętami oraz z nauczycielami poszliśmy do najbliższej dziury wykopanej w ziemi, która gromadzi wodę gruntową. Niestety studnia kręgowa, która do tej pory zaopatrywała w wodę dzieci szkolne i mieszkańców okolic -wyschła. Została tylko mętna woda w głębokich dziurach lub w sadzawkach, z których piją zwierzęta. Zabraliśmy ze sobą nowoczesny filtr z pompką, który dokładnie oczyszcza wodę z bakterii, wirusów, pierwotniaków oraz brudu. Wszyscy przecierali oczy ze zdumienia, gdy woda nienadająca się do picia po przefiltrowaniu stała się klarownie czysta 
i mogliśmy ugasić pragnienie. Mamy nadzieję, że nowoczesny filtr użyczony od firmy Paker (naszego partnera, który dba o najwyższą jakość sprzętu w naszej terenowej bazie projektu), już niedługo 
na stałe znajdzie się w wyposażeniu szkoły, aby dzieci nie piły zanieczyszczonej wody. 

Multimedialna baza. 
Na zakończeniepełnego wrażeńDnia Dzikiej Przygody”przekazaliśmy niecodzienny dar serca od społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 im. Świętej Tereski Od Dzieciątka Jezus z Podkowy Leśnej.Komputer przenośny z oprogramowaniem, mini projektor, bateria, bank pamięci i głośnik – od dziś wyznacza nowe standardy nauczania w naszej szkole – w Kidongo.

Wszyscy nauczyciele z panią dyrektor Eldą Henery Kambuga dziękują za tak niezbędne wparcie. 
Dla nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Kidongo rozpoczyna się nowa przygoda. Dzięki nowoczesnym  sprzętom podniesie się jakość ich pracy co pozytywnie wpłynie na jakość nauczania dzieci, które jest wielkim wyzwaniem całego systemu edukacji w Tanzanii. Multimedialna baza została już wykorzystana. Dzięki niej afrykańskie dzieci mogły oglądać filmowe przesłania przygotowane przez rówieśników z Polski i pozdrowienia z innych części świata. Mamy nadzieję, 
że czynne uczestnictwo tanzańskiej szkoły w międzynarodowym programie edukacji przyrodniczej Szkolne Safari, będzie dodatkowym bodźcem motywującym nauczycieli i dzieci do pracy z nowymi technologiami. Liczymy, że już niedługo za pośrednictwem sprezentowanego sprzętu, dzieci 
z Tanzanii połączą się w telekonferencji z dziećmi z Polski i opowiedzą o niezwykłym świecie przyrody po drugiej stronie równika. 


***********************
MARZENIA NA PRZYSZŁOŚĆ: BAZA EDUKACJI PRZYRODNICZEJ DLA DZIECI „TEMBO ADVENTURE BASE”.

Po udanej wyprawie do Parku Narodowego Tarangire i przeprowadzeniu „Dnia Dzikiej Przygody”
czas na kolejny krok. Talent ujrzenia dzikich zwierząt na wolności i doświadczenia niezapomnianych wrażeń trzeba pomnożyć i podzielić się nim z innymi dziećmi. Przy szkole podstawowej w Kidongo Cheusi stworzymy bazę edukacji przyrodniczej dla dzieci, by rozszerzać ideę projektu Szkolne Safari i przygotowywać mikro wyprawy w przyrodniczy teren. „Tembo Adventure Base” będzie miejscem przyjaznym dziecięcej edukacji, czymś na kształt świetlicy szkolnej, w której zgromadzimy inspirujące materiały edukacyjne o zwierzętach zamieszkujących Park Narodowy Tarangire – zwłaszcza o słoniach. 
W edukacyjnej bazie będzie prowadzony projekt edukacji przyrodniczej Szkolne Safari, będziemy zapraszać do niej dzieci szkolne z regionu na specjalne dedykowane zajęcia oraz przygotujemy z dziećmi z Kidongo multimedialne widowisko opowiadające o naszej wyprawie do parku narodowego. Z widowiskiem ruszymy 
w trasę po szkołach podstawowych w regionie. Chcemy aby dzieci dzieliły się swoim doświadczeniem 
z innymi. W przyszłości będziemy tworzyć w bazie przesłania filmowe i wysyłać je na cały świat, ucząc dzieci 
o słoniach i innych zwierzętach zamieszkujących lwią ziemię. 
**********************


Przygotowanie do nowej przygody (15-16.05.2019).
Podczas tegorocznej ekspedycji po Tanzanii odwiedziliśmy dzieci ze szkoły podstawowej w Kwamneke. 
To właśnie dla nich przygotujemy wyprawę do Parku Narodowego Saadane w ramach drugiej edycji projektu Szkolne Safari. Podczas pobytu w wiosce mogliśmy poznawać masajów, a w szkole cieszyć się nowo powstałymi boiskami sportowymi, budować relację z dziećmi  grając w piłkę nożną, siatkówkę, bawiąc się razem na placu zabaw i śpiewając piosenki. Cieszymy się, że społeczność masajskich dzieci, którą opiekuje się Joanna Kreczmańska będzie mogła wziąć udział w edukacyjnej przygodzie z parkami narodowymi. 

Rozpoznanie przygodowych aktywności w Parku Narodowym Saadane (17-18.05.2019).
Aby wyprawa masajskich dzieci ze szkoły podstawowej w Kwamneke była dobrze zorganizowana wyruszyliśmy do Parku Narodowego Saadane znajdującego się nad Oceanem Indyjskim. Rozpoznaliśmy możliwości, aby Szkolne Safari było atrakcyjne pod kątem przygodowym i edukacyjnym. W tym celu nawiązaliśmy współpracę ze szkołą podstawową w wiosce Saadane – znajdującą się w sercu parku narodowego. Tam przygotujemy bazę edukacji przyrodniczej do której przyjadą dzieci z Kwamneke. 
Mamy nadzieję, że baza, którą nazwaliśmy KOBE ADVENTURE BASE będzie inspirującym miejscem i masajskie dzieci wrócą do domu pełne edukacyjnych wrażeń. 


Słoń Bao – pluszowy przyjaciel
Całej ekspedycji towarzyszył pluszowy słoń o imieniu Bao. Słoń Bao to pluszowa maskotka, bohater, ambasador i honorowy członek zespołu projektowego Szkolne Safari. Nie da się go nie lubić. Jest przyjazny, lubi przygody i niewątpliwie – zdobywa serca dzieci i wszystkich, którzy czują się dziećmi. Gdyby ktoś pytał – imię Bao pochodzi od trzech pierwszych liter najpotężniejszego drzewa rosnącego w Afryce. Gdy Bao siedzi pod baobabem – życie staje się radosne!


Zespół ekspedycyjny:
Krystian Tyrański– twórca projektu Szkolne Safari, kierownik Bazy Ekspedycji Edukacyjnej: Dzika Odyseja 2017-2032 (koordynator projektu w Polsce)
Daniel Aberg– dyrektor Rezerwatu Przyrody Kullaberg w Szwecji (koordynator projektu w Szwecji)
Safari Rogasian Maingu– zawodowy kierowca samochodu terenowego z biura turystycznego organizującego safari. (koordynator projektu w Tanzanii)

Organizator i Partnerzy projektu:

Organizator:Baza Ekspedycji Edukacyjnej: Dzika Odyseja 2017-2032
Partner strategiczny:Junior Ranger, Rezerwat Przyrody Kullaberg w Szwecji.
Partner organizacyjny:Fundacja Dzieci Afryki
Partnerzy:National Geographic Kids, Kampania Społeczna: Aktywny Bakcyl
Szkoły ambasadorskie zaangażowane w realizację 1 edycji projektu Szkolne Safari:

  1. Szkoła Podstawowa nr 16 im. T. Halika, Warszawa / Kampinoski Park Narodowy            
  2. Szkoła Podstawowa nr 20 im. Stefana Batorego, Poznań / Wielkopolski Park Narodowy
  3. Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Gryfitów, Słupsk / Słowiński Park Narodowy  
  4. Niepubliczna Szkoła Podstawowa św. Cyryla i Metodego w Białymstoku / Białowieski Park Narodowy
  5. Zespół Edukacyjny w Podmoklach Małych, Babimost / Wielkopolski Park Narodowy
  6. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Świętej Tereski Od Dzieciątka Jezus z Podkowy Leśnej (darczyńca bazy multimedialnej)

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i wsparcie. 
Kierownik ekspedycji: Krystian Tyrański
25.06.2019

POEKSPEDYCYJNE SPOTKANIA I RELACJE:

Spotkanie z dziećmi w centralnej bazie projektu Szkolne Safari. Szkoła Podstawowa nr 16 w W-wie. 06.06.2019
Odbyło się spotkanie z dziećmi zaangażowanymi w tegoroczną edycję projektu. Uczniowie nie mogli się doczekać relacji z przeprowadzonej misji edukacyjnej. Wszyscy byli bardzo przejęci i szczęśliwi mogąc zobaczyć filmową relację z Tanzanii. Podczas odprawy zamykającej pierwszą edycję projektu Szkolne Safari stworzyliśmy filmowe przesłanie, które zostało przekazane do pozostałych czterech szkolnych baz. Dzieci wyraziły gotowość do uczestnictwa w edukacyjnej przygodzie w przyszłym roku szkolnym. 

Multimedialna relacja podczas Jubileuszu 10-lecia Fundacji Dzieci Afryki. Częstochowa. 
08.06.2019
Podczas obchodów tego wyjątkowego święta odbyła się prezentacja podróżników „z misją”. Podzieliłem się wrażeniami z ostatniej wyprawy na Czarny Ląd i realizacją projektu Szkolne Safari.


 
kontakt ok 2


29.05. Szkolne Safari w Polskim Radiu.

Tuż po zakończeniu przygody mogłem podzielić się pierwszymi wrażeniami z ekspedycji będąc gościem Agnieszki Kunikowskiej w 1 Programie Polskiego Radia. Zapraszam do słuchania: www.polskieradio.pl/

 

 
kontakt ok 2


01.06. Szkolne Safari w Polskim Radiu Dzieciom.

Relacja z przyrodniczej przygody jest także do odsłuchania w audycji „Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa”. www.polskieradio.pl/

 

Już niedługo rozpocznie się nabór szkół do drugiej edycji projektu.