Kto wyruszy w tym roku

W roku szkolnym 2019-2020 zbieramy fundusze na szkolne safari dla masajskich dzieci 
ze Szkoły Podstawowej w Kwamneke (Tanzania, Afryka). Zabierzemy je do Parku Narodowego Saadane, 
który znajduje się nad Oceanem Indyjskim.


Masajskie dzieci nie mają łatwego życia. Ich ojcowie i starsi bracia całymi dniami są w pracy, gdyż opiekują się krowami. Masajscy pasterze i wojownicy szukają dla stad dobrych pastwisk i prowadzą je do wodopojów. Czasami wychodzą z domu na wiele miesięcy. Krowy i kozy są ich całym dobytkiem dlatego poświęcają im wiele czasu. 

W tym czasie dzieci razem z mamami spędzają czas w wioskach zbudowanych z glinianych domów. 
Bardzo często wioski ukryte są w niedostępnym buszu, z dala od  miasta. Wiele dzieci nie chodzi do szkoły i nie ma możliwości rozwijania talentów. 

Do jednej z takich masajskich wiosek dotarła kilka lat temu pani Joanna Kreczmańska i postanowiła stworzyć szanse dla nowego pokolenia masajskich dzieci. Współpracując z ludźmi dobrej woli zbudowała szkołę, studnię, plac zabaw, kuchnię polową, zadaszoną wiatę do zabaw, boisko szkolne. Dzieci mogą już poznawać świat i rozwijać swoje talenty.  

Czas postawić krok do przodu! Aby wzmocnić edukację dzieci zdecydowaliśmy się zabrać je na szkolne safari, aby poznały otaczający świat. To będzie wyprawa życia pełna przygód i odkryć! Dzieci zobaczą dzikie królestwo chronione w Parku Narodowym Saadane oddalone od wioski Kwamneke o 160 kilometrów. Masajscy podróżnicy po raz pierwszy zobaczą OceanIndyjski o którym się uczą w szkole, zobaczą plaże na które wychodzą żółwie morskie by złożyć jaja i przy odrobinie szczęścia – dzikie zwierzęta. 

Podczas wyprawy dzieci zapoznają się ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Saadane, które na co dzień mieszkają w parku narodowym i które niestety borykają się z problemem plastiku.  Oceaniczne fale wyrzucają liczne zanieczyszczenia i zaśmiecają brzeg. W tym roku pomożemy im podjąć wyzwanie posprzątania dzikiej plaży. 

Afrykańskie dzieci z Saadane poznały już słonia Bao (maskotkę projektu Szkolne Safari), który również był na zaśmieconej plaży. Pomogą mu posprzątać jego dziki dom. Ciekawostką jest to, że plażę w parku narodowym często odwiedzają prawdziwe słonie.

Mamy nadzieję, że misja dzieci ze Szkoły Podstawowej w Saadane się powiedzie, plaża zostanie posprzątana i przybywające dzieci z Kwamneke będą mogły ją podziwiać. 

Naszym marzeniem jest także, by Szkoła Podstawowa w Parku Narodowym Saadane stała się naszą dziką bazą w projekcie Szkolne Safari, jako jedna z wielu na lwiej ziemi. Dlatego też postaramy się aby już niebawem powstało przy szkole centrum edukacji przyrodniczej dla dzieci prezentujące piękno oceanów i potrzebę ochrony zwierząt tam mieszkających – zwłaszcza żółwi morskich. Mamy już nawet nazwę dzikiej bazy: KOBE ADVENTURE BASE. Kobe w języku suahili oznacza żółw. Tak więc edukacyjną przygodę z oceanicznymi żółwiami czas zacząć! 

Dzieci z dzikich baz znajdujących się przy polskich parkach narodowych będą miały w tym roku doskonałą okazję, by przyczynić się do sprzątania i ochrony oceanów. Każda zbiórka funduszy i edukacyjna akcja ekologiczna wzywająca do ograniczenia użycia plastikowych wyrobów będzie miała znaczenie także dla dzieci z Tanzanii, dla tych które mieszkają w parkach narodowych, jak i dla tych, które te parki będą odwiedzać w niedalekiej przyszłości. 

Partnerem projektu Szkolne Safari jest Fundacja Dzieci Afryki. 
Jeśli chcesz wesprzeć naszą edukacyjną misję na lwiej ziemi dokonaj wpłaty:
Fundacja Dzieci Afryki, Al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
Tytuł: M12 – Szkolne Safari